reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Obowiązki Inwestora w procesie budowlanym a praktyka

Obowiązki Inwestora w procesie budowlanym a praktyka


Prawo Budowlane narzuca Inwestorowi szereg obowiązków w związku z procesem budowlanym. W pewnych przypadkach pozostawia jednak margines dowolności w zakresie podejmowanych działań.

Do podstawowych obowiązków Inwestora należy opracowanie projektu budowlanego, stosownie do potrzeb innych projektów. Przyjmuje się, że dokumentacja projektowa powinna składać się z kilku etapów uszczegółowienia projektu, począwszy od projektu koncepcyjnego umożliwiającego określenie podstawowych potrzeb Inwestora, poprzez projekt budowlany określający wielkość zamierzenia budowlanego wraz z rozwiązaniami technicznymi, koniecznego do uzyskania pozwolenia na budowę, aż po projekt wykonawczy będący uszczegółowieniem rozwiązań Projektu Budowlanego.

Ten tryb wykonywania dokumentacji daje Inwestorowi pewność rozwiązania zagadnień przyszłej budowy w trybie projektowym, a nie dopiero na placu budowy. Ustawa przyjmuje, jako konieczne zapewnienie przez Inwestora Projektu Budowlanego będącego dokumentem prawnym, jednocześnie pozostawia dowolność, jeśli chodzi o projekty wykonawcze określone przez zwrot „stosownie do potrzeb”. Należy dobrze rozważyć tę dowolność. Obniżanie kosztów inwestycji poprzez rezygnacje z dokumentacji projektu wykonawczego może odbić się na niekontrolowanym zwiększeniu kosztów samej budowy.

Zobacz także: Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Projekt Budowlany jest ogólnym założeniem dla rozwiązań techniczno – materiałowych projektowanego obiektu, nie rozwiązuje jednak wszystkich jego problemów w sposób szczegółowy. W związku z tym jest konieczność rozwiązania ich w następnym etapie projektowym i wykonanie szeregu detali dla miejsc w budynku skomplikowanych lub nietypowych. W ostatnich czasach powstała forma projektu budowlano - wykonawczego. Ta forma ma głównie za zadanie skrócenie czasu wykonywania dokumentacji z dwóch faz do jednej. Zawiera rozwiązania konieczne do wystąpienia o pozwolenie na budowę, ale również zawiera szczegółowe rozwiązania wykonawcze.

W dzisiejszych czasach, kiedy o standardzie budynku decyduje detal, niezależnie od wielkości zamierzenia budowlanego, nie powinno się zostawiać tego typu spraw do rozwiązywania na budowie. Im bardziej kompleksowa i dokładana będzie dokumentacja tym mniej dowolności i błędów będzie na placu budowy, a tym samym mniejsze koszty zamierzenia i mniejsze opóźnienia w wykonawstwie.

Zobacz także: Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama