reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Obowiązki Inwestora w procesie budowlanym a praktyka

Obowiązki Inwestora w procesie budowlanym a praktyka


Prawo Budowlane narzuca Inwestorowi szereg obowiązków w związku z procesem budowlanym. W pewnych przypadkach pozostawia jednak margines dowolności w zakresie podejmowanych działań.

Do podstawowych obowiązków Inwestora należy opracowanie projektu budowlanego, stosownie do potrzeb innych projektów. Przyjmuje się, że dokumentacja projektowa powinna składać się z kilku etapów uszczegółowienia projektu, począwszy od projektu koncepcyjnego umożliwiającego określenie podstawowych potrzeb Inwestora, poprzez projekt budowlany określający wielkość zamierzenia budowlanego wraz z rozwiązaniami technicznymi, koniecznego do uzyskania pozwolenia na budowę, aż po projekt wykonawczy będący uszczegółowieniem rozwiązań Projektu Budowlanego.

Ten tryb wykonywania dokumentacji daje Inwestorowi pewność rozwiązania zagadnień przyszłej budowy w trybie projektowym, a nie dopiero na placu budowy. Ustawa przyjmuje, jako konieczne zapewnienie przez Inwestora Projektu Budowlanego będącego dokumentem prawnym, jednocześnie pozostawia dowolność, jeśli chodzi o projekty wykonawcze określone przez zwrot „stosownie do potrzeb”. Należy dobrze rozważyć tę dowolność. Obniżanie kosztów inwestycji poprzez rezygnacje z dokumentacji projektu wykonawczego może odbić się na niekontrolowanym zwiększeniu kosztów samej budowy.

Zobacz także: Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Projekt Budowlany jest ogólnym założeniem dla rozwiązań techniczno – materiałowych projektowanego obiektu, nie rozwiązuje jednak wszystkich jego problemów w sposób szczegółowy. W związku z tym jest konieczność rozwiązania ich w następnym etapie projektowym i wykonanie szeregu detali dla miejsc w budynku skomplikowanych lub nietypowych. W ostatnich czasach powstała forma projektu budowlano - wykonawczego. Ta forma ma głównie za zadanie skrócenie czasu wykonywania dokumentacji z dwóch faz do jednej. Zawiera rozwiązania konieczne do wystąpienia o pozwolenie na budowę, ale również zawiera szczegółowe rozwiązania wykonawcze.

W dzisiejszych czasach, kiedy o standardzie budynku decyduje detal, niezależnie od wielkości zamierzenia budowlanego, nie powinno się zostawiać tego typu spraw do rozwiązywania na budowie. Im bardziej kompleksowa i dokładana będzie dokumentacja tym mniej dowolności i błędów będzie na placu budowy, a tym samym mniejsze koszty zamierzenia i mniejsze opóźnienia w wykonawstwie.

Zobacz także: Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Kot

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama