reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowlanego z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

A w szczególności:

- opracowanie projektu budowlanego i stosownie do potrzeb, innych projektów – oznacza to, że inwestor zobowiązany jest do zamówienia projektu u projektanta oraz przygotowania i dostarczenia projektantom materiałów do projektowania jak np. podkłady geodezyjne, badania gruntowe oraz dokumenty określające warunki zabudowy lub wypis z planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego terenu. Zamówiona dokumentacja powinna być pełna zarówno pod względem formalnym koniecznym do uzyskania pozwolenia na budowę jak i pod względem uszczegółowienia rozwiązań techniczno – budowlano-materiałowych umożliwiających bezproblemowe wykonanie zamierzenia budowlanego. W praktyce wszystkie te czynności inwestor powierza w ramach jednego zlecenia architektowi, co określane jest mianem kompleksowej obsługi projektowej.

- zapewnienie objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy – oznacza to, że inwestor zobowiązany jest do wyznaczenia odpowiedniej osoby legitymującej się odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami potwierdzonymi przez kierunkowe organizacje zawodowe, do wypełniania obowiązków kierownika budowy.

Zobacz także: Co należy do zadań inwestora?

- zapewnienie opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – oznacza to, że przed przystąpieniem do budowy inwestor musi zlecić przygotowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz nadzorować kolejne zmiany i uzupełnienia tego planu w miarę postępowania budowy oraz nadzorować przygotowanie terenu budowy zgodnie z tym planem. Przygotowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia należy do obowiązków kierownika budowy.

- zapewnienie wykonania i odbioru robót budowlanych – oznacza to, że inwestor ma obowiązek czynnie uczestniczyć w procesie budowy. Brać udział w rozpoczynaniu i odbiorze poszczególnych prac oraz brać udział w rozwiązywaniu problemów natury organizacyjnej całości zamierzenia.

- zapewnienie w przypadku uzasadnionych, wysokim stopniem skomplikowania, robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych - przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych – oznacza to w praktyce, że inwestor zobowiązany jest do zatrudnienia na budowie kilku inspektorów nadzoru inwestorskiego w branżach zapewniających specjalistyczny nadzór nad pracami związanymi z daną branżą.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania projektanta

Prawa Inwestora:

- inwestor może ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie.
- inwestor może zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego.

Ustawa pozostawia do decyzji inwestora ustanowienie nadzoru inwestorskiego i nadzoru autorskiego na budowie. W dalszej części zastrzega jednak prawo do narzucenia inwestorowi w decyzji o pozwoleniu na budowę, ustanowienie nadzoru inwestorskiego i autorskiego „w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko”.

Zobacz także: Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowlanego, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia
Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowlanego, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama