reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Uczestnikami procesu budowlanego w rozumieniu ustawy, są: Inwestor, Inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót. Każdy uczestnik ma określone funkcje w procesie inwestycyjno-budowlanym. Każdemu uczestnikowi przypisane są jego obowiązki i prawa.

Funkcją inwestora jest przygotowanie inwestycji, prowadzenie jej i odbiór. Inwestor dobiera pozostałych uczestników procesu budowlanego, to jest projektantów, inspektora nadzoru inwestorskiego i kierownika budowy. Do obowiązku Inwestora należy dokonanie wszystkich czynności formalnych umożliwiających prowadzenie procesu budowlanego od zakupu lub dzierżawy terenu pod budowę, poprzez projekt i uzyskanie wszystkich niezbędnych dokumentów związanych z możliwością prawidłowego projektowania na danym terenie, uzyskania pozwolenia na budowę oraz odbiorów i zgłoszenia budynku do użytkowania. Do obowiązku Inwestora należy również uzyskanie płynności finansowej umożliwiające bezprzeszkodowe prowadzenie prac projektowych i budowlanych zamierzenia budowlanego.

Funkcją Nadzoru Inwestorskiego jest sprawdzanie, kontrolowanie i nadzorowanie prac budowlanych z ramienia Inwestora. Inspektor Nadzoru Inwestorskiego ma obowiązek sprawdzania wszystkich kolejnych prac na budowie, użytych materiałów i technologii zgodnie z normami budowlanymi. Ma prawo żądać od kierownika robót dokonania poprawek lub zmian dotyczących robót lub technologii, jak również zamiany materiałów budowlanych.

Zobacz także: Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Funkcją projektanta jest wykonanie wielobranżowego projektu oraz uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń, umożliwiających przeprowadzenie zamierzenia budowlanego zgodnego z przepisami techniczno-budowlanymi oraz nadzoru jego wykonania. Projektant ma prawo sprawować nadzór autorski na budowie z możliwością wpisu do dziennika zagadnień związanych z jej realizacją, a w skrajnym przypadku ma prawo do wstrzymania robót budowlanych, jeżeli wykonywane są niezgodnie z projektem lub stwarzają zagrożenie.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania projektanta

Funkcją kierownika budowy jest przygotowanie terenu budowy do prowadzenia działań budowlanych z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Zapewnienie zaplecza i organizacji budowy. Kierownika budowy ma obowiązek prowadzenia prac budowlanych zgodnie z otrzymaną dokumentacją, zgłaszanie Inwestorowi i dokonywanie cząstkowych odbiorów kolejnych etapów budowy oraz prowadzenie dokumentacji budowy. Kierownik budowy ma prawo zwracać się do Inwestora o zmianę rozwiązań projektowych w uzasadnionych przypadkach.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy

Wszystkie osoby biorące udział w procesie budowy powinny mieć odpowiednie uprawnienia do wykonywania swoich czynności. Obowiązkiem wszystkich tych osób jest prawidłowe wykonywanie swoich obowiązków i ścisła współpraca miedzy sobą.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Uczestnikami procesu budowlanego w rozumieniu ustawy, są: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót.
Uczestnikami procesu budowlanego w rozumieniu ustawy, są: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama