REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Krzysztof Kowalski
Przy użyciu styropianu jako izolatora termicznego na dachu nie trzeba dodatkowo montować paroizolacji. W przypadku wypełnienia wolnej przestrzeni pomiędzy krokwiami a styropianem zaleca się stosowanie 2 cm szczeliny wentylacyjnej
Przy użyciu styropianu jako izolatora termicznego na dachu nie trzeba dodatkowo montować paroizolacji. W przypadku wypełnienia wolnej przestrzeni pomiędzy krokwiami a styropianem zaleca się stosowanie 2 cm szczeliny wentylacyjnej
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fachowcy z branży uważają, że styropian jest dobrym materiałem do izolacji termicznej dachów płaskich i skośnych. W przeciwieństwie do wełny mineralnie nie jest podatny wilgoć. Pomaga to w przypadku dachów płaskich jak i adaptacji poddaszy a na nich urządzania łazienek jest dużo korzystniejsze.

Izolacja termiczna

Przed nowo powstałymi budynkami mieszkalnymi stawiane są określone wymagania izolacyjności termicznej. Wymaga się między innymi wymaga się by ściany i dachy posiadały współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,3 W/(m2k). Jest to wymagane ze względu na zredukowanie potrzebnej energii cieplnej do ogrzania budynku. Im lepiej zaizolowany budynek tym mniej energii zużywa do ogrzewania a zatem zmniejsza koszty utrzymania. W tym celu budujący nowy dom coraz częściej sięgają po domy energooszczędne lub wręcz pasywne, a właściciele domów termomodernizują swe dobytki.

REKLAMA

Styropian

Wszystkie otwory i przegrody są miejscami strat ciepła, dlatego izolacja musi być wykonana kompleksowo na wszystkich przegrodach. Dach jest drugą w kolejności najbardziej narażoną na straty ciepła przegrodą, przez nią ucieka około 30% całego ciepła. Warto więc stosować odpowiednie materiały termoizolacyjne. Z pozoru wydaję się że najlepszymi materiałami są wełna i celuloza, ale okazuję się że styropian jest lepszy. Styropian ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne: jest samogasnący oraz nie podatny na działanie wilgoci czy opadów atmosferycznych. Można go stosować na dachach płaskich lub skośnych, przy nowopowstałych obiektach czy przy modernizacjach istniejących.

Dach płaski

REKLAMA

Dachy płaski inaczej stropodachy dzielimy na dwie kategorię: wentylowane i nie wentylowane. Styropian układamy zgodnie z kolejnością warstw dachy, zwracając uwagę na różne wielkości i obciążenia. W wypadku kontaktu z wodą stosuję odmianę styropianu – dachu: styrodur, który jest bardziej wytrzymały.

Styropian jako materiał termoizolacyjny może pełnić rolę warstwy spadkowej na dachu. Producenci styropianu sprzedają specjalne płyty skośny, korytowe lub grzbietowe. Na zamówienie producenci wykonają styropian dopasowany do naszych potrzeb.

Dach skośny

REKLAMA

Dachy skośne izolujemy styropianem na trzy sposoby. Pierwszy sposób to wypełnienie styropianem wolnych przestrzeni pomiędzy krokwiami, metoda ta nie zabiera żadnej przestrzeni na poddaszu lecz powoduje powstawania licznych mostków termicznych. Druga metoda to montaż styropianu pod krokwiami. W porównaniu do pierwszej daje lepsze efekty a zatem jest częściej polecana ze względu na usuniecie licznych mostków termicznych.
Wolne przestrzenie miedzy krokwiami także wypełniamy styropianem. Kolejno montujemy ruszt drewniany do którego dołączamy kolejną warstwę styropianu. Na koniec stosujemy zespoloną płytę gipsowo – styropianową. Ostatnia metoda izolowania dachu styropianem jest montaż izolacji na krokwiach. Podobnie jak w drugiej metodzie eliminujemy mostki termiczne zapewniając nie przerwana ochronę termiczną. Płyty styropianu montuje się na pełnym deskowaniu za pomocą kontrłat, które następnie posłużą nam do montażu kolejnych łat tym razem dachowym i kolejno mocowania przekrycia dachu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy użyciu styropianu jako izolatora termicznego na dachu nie trzeba dodatkowo montować paroizolacji. W przypadku wypełnienia wolnej przestrzeni pomiędzy krokwiami a styropianem zaleca się stosowanie 2 cm szczeliny wentylacyjnej.


Zobacz też: Inne artykuły - Materiały izolacyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA