reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Czy można stosować styropian do izolacji dachu?


Fachowcy z branży uważają, że styropian jest dobrym materiałem do izolacji termicznej dachów płaskich i skośnych. W przeciwieństwie do wełny mineralnie nie jest podatny wilgoć. Pomaga to w przypadku dachów płaskich jak i adaptacji poddaszy a na nich urządzania łazienek jest dużo korzystniejsze.

Izolacja termiczna

Przed nowo powstałymi budynkami mieszkalnymi stawiane są określone wymagania izolacyjności termicznej. Wymaga się między innymi wymaga się by ściany i dachy posiadały współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,3 W/(m2k). Jest to wymagane ze względu na zredukowanie potrzebnej energii cieplnej do ogrzania budynku. Im lepiej zaizolowany budynek tym mniej energii zużywa do ogrzewania a zatem zmniejsza koszty utrzymania. W tym celu budujący nowy dom coraz częściej sięgają po domy energooszczędne lub wręcz pasywne, a właściciele domów termomodernizują swe dobytki.

Styropian

Wszystkie otwory i przegrody są miejscami strat ciepła, dlatego izolacja musi być wykonana kompleksowo na wszystkich przegrodach. Dach jest drugą w kolejności najbardziej narażoną na straty ciepła przegrodą, przez nią ucieka około 30% całego ciepła. Warto więc stosować odpowiednie materiały termoizolacyjne. Z pozoru wydaję się że najlepszymi materiałami są wełna i celuloza, ale okazuję się że styropian jest lepszy. Styropian ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne: jest samogasnący oraz nie podatny na działanie wilgoci czy opadów atmosferycznych. Można go stosować na dachach płaskich lub skośnych, przy nowopowstałych obiektach czy przy modernizacjach istniejących.

Dach płaski

Dachy płaski inaczej stropodachy dzielimy na dwie kategorię: wentylowane i nie wentylowane. Styropian układamy zgodnie z kolejnością warstw dachy, zwracając uwagę na różne wielkości i obciążenia. W wypadku kontaktu z wodą stosuję odmianę styropianu – dachu: styrodur, który jest bardziej wytrzymały.

Styropian jako materiał termoizolacyjny może pełnić rolę warstwy spadkowej na dachu. Producenci styropianu sprzedają specjalne płyty skośny, korytowe lub grzbietowe. Na zamówienie producenci wykonają styropian dopasowany do naszych potrzeb.

Dach skośny

Dachy skośne izolujemy styropianem na trzy sposoby. Pierwszy sposób to wypełnienie styropianem wolnych przestrzeni pomiędzy krokwiami, metoda ta nie zabiera żadnej przestrzeni na poddaszu lecz powoduje powstawania licznych mostków termicznych. Druga metoda to montaż styropianu pod krokwiami. W porównaniu do pierwszej daje lepsze efekty a zatem jest częściej polecana ze względu na usuniecie licznych mostków termicznych.
Wolne przestrzenie miedzy krokwiami także wypełniamy styropianem. Kolejno montujemy ruszt drewniany do którego dołączamy kolejną warstwę styropianu. Na koniec stosujemy zespoloną płytę gipsowo – styropianową. Ostatnia metoda izolowania dachu styropianem jest montaż izolacji na krokwiach. Podobnie jak w drugiej metodzie eliminujemy mostki termiczne zapewniając nie przerwana ochronę termiczną. Płyty styropianu montuje się na pełnym deskowaniu za pomocą kontrłat, które następnie posłużą nam do montażu kolejnych łat tym razem dachowym i kolejno mocowania przekrycia dachu.

Przy użyciu styropianu jako izolatora termicznego na dachu nie trzeba dodatkowo montować paroizolacji. W przypadku wypełnienia wolnej przestrzeni pomiędzy krokwiami a styropianem zaleca się stosowanie 2 cm szczeliny wentylacyjnej.


Zobacz też: Inne artykuły - Materiały izolacyjne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przy użyciu styropianu jako izolatora termicznego na dachu nie trzeba dodatkowo montować paroizolacji. W przypadku wypełnienia wolnej przestrzeni pomiędzy krokwiami a styropianem zaleca się stosowanie 2 cm szczeliny wentylacyjnej
Przy użyciu styropianu jako izolatora termicznego na dachu nie trzeba dodatkowo montować paroizolacji. W przypadku wypełnienia wolnej przestrzeni pomiędzy krokwiami a styropianem zaleca się stosowanie 2 cm szczeliny wentylacyjnej

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama