reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > W jaki sposób odwodnić dach o niestandardowym kształcie?

W jaki sposób odwodnić dach o niestandardowym kształcie?


Dzięki co raz bardziej oryginalnym pomysłom architektonicznym, budynki przybierają różne wymyślne kształty. Daje to wysokiej jakości efekt wizualny, ale za to utrudnia zastosowanie tradycyjnych rozwiązań budowlanych. Tak jest również w przypadku dachów. Ich nietypowe kształty wymagają niestandardowych, czasami trudnych i drogich rozwiązań. Dachy o nietypowym kształcie możemy podzielić na zakrzywione w przekroju i zakrzywione w planie.

W grupie dachów zakrzywionych w przekroju szczególnej uwagi wymagają dachy tworzące tzw. kosze. Są to dachy, których połacie schodzą się do środka. Utrudniony jest wtedy odpływ wody, a zdarza się i tak, że woda jest w nich gromadzona. W jaki sposób odprowadzić wodę z koszy? Jeśli takie miejsca są przelotowe, czyli ograniczone są dwiema połaciami, należy ukształtować odpowiednie spadki powstałego zagłębienia tak, żeby woda miała swobodę odpływu na boki. Podobnie jest w przypadku schodzenia się do środka większej liczby połaci dachowych, nie powodujących zamknięcia obwodu.
Spadek dachu powinien kierować wodę opadową w stronę otwartego obwodu zagłębienia (odpływu). W przypadku, kiedy na dachu tworzy się zagłębienie, z którego woda nie ma możliwości odpływu, jedynym rozwiązaniem jest zaprojektowanie odprowadzenia wody z powierzchni dachu, za pomocą rury spustowej poprowadzonej wewnątrz budynku (np. w obrębie instalacji kanalizacyjnej). Rura ta może być umieszczona wewnątrz budynku tuż pod zagłębieniem dachu lub nieco odsunięta, a woda doprowadzana będzie przez rury umieszczone tuż pod jego powierzchnią. Spadki rur odprowadzających również powinny być odpowiednio ukształtowane.

Do drugiej grupy dachów o niestandardowym kształcie możemy zaliczyć dachy oparte na planie koła lub innych zakrzywionych figurach. Chociaż połacie są odpowiednio pochylone, to system odprowadzania wody deszczowej z dachu nie jest już taki łatwy do zamontowania. Gdy okapy połaci tworzą różnego rodzaju łuki lub schodzą się pod niestandardowymi kątami zwykły system rynnowy nie jest możliwy do zastosowania. Wymagane jest wtedy wykonanie specjalnych obróbek blacharskich czyli ręczne kształtowanie rynien z blachy płaskiej. Na rynku jest nieliczne grono producentów proponujących wykonywanie tego typu rynien na zamówienie. Proponowane są rynny z PVC, stalowe i innych popularnych materiałów rynnowych. Rzeczą zrozumiałą jest, że cena takich produktów nie jest niska.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama