reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jakie akcesoria dekarskie będą nam potrzebne do pełnego wykończenia dachu?

Jakie akcesoria dekarskie będą nam potrzebne do pełnego wykończenia dachu?


Specjalne akcesoria dekarskie stosowane przy wykończeniu dachu mogą być wykonane przez producenta pokrycia dachowego lub dekarza na budowie. Ich stosowanie pozwala na szybsze, łatwiejsze i lepsze w użytkowaniu wykończenie dachu. Mogą one stanowić elementy przykrycia jak: gąsiory, wiatrownice, wykończenia kalenicy i koszy. Mogą być to także niezależne elementy wentylacyjne a także stopery śnieżne czy akcesoria kominiarskie.

Akcesoria dekarskie możemy podzielić na te, które są stosowane ze względu na poprawienie szczelności dachu, czyli bez których dach nie spełniałby swoich funkcji oraz na takie, których stosowanie jest dobrowolne, ale za to poprawia wygodę użytkowania.

Akcesoria dekarskie, których stosowanie jest raczej konieczne, inaczej mówiąc elementy wykończeniowe poszycia, wykonywane są najczęściej z blachy, z której wykonane jest pokrycie dachu. Jeśli dach pokryty jest blachą trapezową czy blachodachówką, takie elementy wykonuje się z blachy płaskiej o takim samym kolorze i teksturze jak pokrycie. Mogą to być gąsiory, obróbki komina, rynny koszowe, wiatrownice, pasy nadrynnowe i inne połączenia. Wszystkie te elementy wykonywane są na miejscu budowy. W przypadku pokryć z dachówek, gąsiory zazwyczaj dostępne są w ofercie producenta pokrycia. Są to gotowe, specjalnie ukształtowane elementy z tego samego materiału co dachówki. Nawet, kiedy stosujemy pokrycie inne niż blacha, do wykończenia dachu najczęściej wykorzystywana jest właśnie blacha płaska, ze względu na jej dużą elastyczność i możliwość formowania. Odpowiednie dobranie kolorystyki sprawi, że różnice nie będą widoczne.

Na rynku dostępne są również gotowe elementy przeznaczone do bezpośredniego montowania na dachu. Mają one za zadanie poprawić wygodę, a czasami bezpieczeństwo użytkowników. Do takich elementów należą stopery śnieżne, ławy i stopnie kominiarskie, elementy ich mocowania oraz specjalne taśmy wykończeniowe. Bariery śnieżne zapobiegają osuwaniu się śniegu z dachu i powodują rozdrobnienie zbitej masy śniegowej. Ich stosowanie jest szczególnie zalecane w przypadku dachów stromych w rejonach o dużych opadach śniegu. Stopnie i ławy kominiarskie ułatwiają dojście do komina, a także i rynien. Mogą być przydatne przy naprawach dachów i dodatkowych urządzeń występujących na dachu, np. anten. Wszystkie te elementy mogą być wykonane przez producenta pokrycia dachu, dzięki czemu ich montaż nie sprawia problemu. Można również stosować oddzielnie elementy. Należy wtedy pamiętać o odpowiednim doborze koloru i części mocujących w zależności od pokrycia. Ostatnio dość popularnym materiałem są taśmy dekarskie. Pokryte są z jednej strony klejem, są proste w montażu. Używa się ich do obróbki kominów i kalenic.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama