reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jakie wyróżniamy dekoracyjne tynki wewnętrzne?

Jakie wyróżniamy dekoracyjne tynki wewnętrzne?Tynki wewnętrzne dekoracyjne wyróżniamy na podstawie zawartego w nich spoiwa. Na rynku dostępne są dekoracyjne tynki mineralne, organiczne i mieszane. Ich wizualny efekt zależy w głównej mierze od sposobu ich nakładania oraz zastosowanych narzędzi.

Tynki strukturalne inaczej nazywane dekoracyjnymi są ciekawą alternatywą dla tapet, materiałów okładzinowych wewnętrznych oraz wszelkich stosowanych ozdobników ścian. By nadać pomieszczeniu odpowiedniego klimatu wystarczy zastosować tynki dekoracyjnie na jednej ze ścian. Masa faktur i kolorów powoduje nie ograniczone możliwości w kreowaniu naszego wnętrza.

Tynki wewnętrzne dekoracyjne odróżniamy na podstawie ich składu a konkretnie zawartego spoiwa. Wyróżniamy trzy rodzaje mieszane: mineralne, organiczne i mieszane. Mieszanki organiczne od pozostałych wyróżnia ich gotowość do ułożenia, gdyż nanosimy je wprost z wiadra, pozostałe mieszanki najpierw musimy rozrobić z wodą. 

Tynki dekoracyjne możemy nakładać praktycznie na każde podłoże po wcześniejszym jego przygotowaniu. Tynki dekoracyjne możemy nanosić na podłoża mineralne, płyty gipsowo-kartonowe, beton zwykły i komórkowy oraz na tynki cementowo-wapienne i gipsowe. Tynków dekoracyjnych nie należy nakładać na świeżych podłożach, które jeszcze nie mają czterech tygodni.
Podłoże, na które chcemy nanieść tynk dekoracyjny powinno być w miarę równe, bez większych rys, pęknięć czy nierówności, ponieważ warstwa tynku dekoracyjnego ma jedynie 1 –5 mm i może to nie wystarczyć do zamaskowania niedoskonałości naszej ściany.

Powierzchnia pod tynki dekoracyjne powinna być czysta, dobrze jest ją zagruntować w celu lepszej przyczepności tynków oraz ochrony przed wilgocią czy zagrzybieniem. Jeżeli powierzchnia była wcześniej malowana, trzeba sprawdzić i w razie konieczności usunąć łuszczącą się i odpadającą farbę, może spowodować ona słabszą przyczepność tynku. Nie wszystkie mieszanki tynków możemy stosować pod wszystkie rodzaje farb, dlatego też podczas ich nakładania, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta tynków dekoracyjnych. 

Tynki dekoracyjne nanosi się na ściany za pomocą stalowej pacy lub metodą natryskową za pomocą specjalnego pistoletu, sama metoda nakładania zależy od stosowanej mieszanki. Odpowiednią fakturę uzyskuje się dopiero po zacieraniu tynku specjalną kielnią, pacą, wałkiem lub szczotką. W zależności od użytego narzędzia, uzyskamy odpowiedni efekt wizualny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Artdesign
Artdesign

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama