reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak dobrać wielkość i ilość okien połaciowych?

Jak dobrać wielkość i ilość okien połaciowych?


Okna połaciowe to doskonały sposób na doświetlenie pomieszczeń poddasza. Odpowiednia wielkość i miejsce zamontowania mogą dać zadowalający efekt wizualny i użytkowy. Wielkość okien, a raczej ich szklenia jest objęta tymi samymi przepisami co okna ścienne. Oprócz tego jest kilka konstruktorskich i montażowych wskazówek co do stosowania okien dachowych.


Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury powierzchnia szyb okiennych powinna wynosić co najmniej 1/8 powierzchni pomieszczenia. Te przepisy dotyczą również okien połaciowych. Zapewniają one dostateczne doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym. Oprócz tego, wielkość okien powinna być tak dobrana aby jak najwięcej promieni słonecznych mogło przez nie przenikać do środka. Przy małym kącie nachylenia dachu, okna powinny być dłuższe niż w przypadku dachów stromych. Wiadomo też , że przez okno dachowe znajdujące się wyżej wpadnie więcej światła niż umieszczone bliżej podłogi.

Szerokość okna dachowego powinna być tak dobrana, by okno swobodnie mieściło się w przestrzeni między krokwiami, a nawet tworzyło szczelinę między oknem a krokwią szerokości 1,5–2,5 cm. Nie wskazane jest, aby okno było szersze niż rozstaw krokwi. Będzie to wymagało przycięcia krokwi i zastosowania wymianu – belki poziomej przenoszącej obciążenia z wyciętej krokwi na sąsiednie. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne w przypadku przycięcia tylko jednej krokwi. Dwóch i większej ilości krokwi nie można wycinać. Grozi to utratą stateczności konstrukcji dachu.

Wielkość okien powinna być tak dobrana by możliwe było jego swobodne otwieranie. Okna nie mogą być ciężkie, by ich obrót i uchylenie było możliwe przy użyciu siły ręcznej. Również wysokość okna powinna być taka, by po otwarciu (obrocie) część, która odchyla się do środka pomieszczenia nie zajmowała zbyt dużo miejsca. Również dostęp do uchwytów i klamek powinien być swobodny.

Okna połaciowe można ze sobą łączyć. Wskazane jest nawet stosowanie kilku mniejszych okien połaciowych zamiast jednego dużego. Okna, można wtedy dobrać w taki sposób, aby mieściły się między krokwiami. Ingerencja w konstrukcję więźby nie jest wtedy konieczna. Okna dachowe można łączyć w różny sposób, należy jednak pamiętać aby krawędzie łącznych okien pokrywały się, co ułatwi obróbkę blacharską okien i zapewni ich większą szczelność. Z ilością okien jednak nie należy przesadzać. Ich ciężar jest większy niż warstw dachowych, więc przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić, czy konstrukcja dachu wytrzyma te obciążenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama