| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zalety i wady okien z fiberglassu

Zalety i wady okien z fiberglassu

Fiberglass to inaczej tworzywo kompozytowe składające się z włókien szklanych połączonych ze sobą żywicą poliestrową. Jest to materiał bardzo wytrzymały, ale pomimo tego rzadko używany w produkcji stolarki okiennej. Również ich dostępność na rynku nie jest powszechna.

Tworzywo poliestrowo - szklane ma wytrzymałość większą niż stal, ale jest kilkakrotnie lżejsze. Okna z fiberglassu maja budowę podobną do okien z PVC – komorową, ale nie wymagają wzmacniających wkładek stalowych. Dzięki temu profile okienne są lżejsze i smuklejsze. Fiberglass charakteryzuje się tzw. pamięcią materiału. Oznacza to, że po ustąpieniu obciążeń odkształcony materiał powraca do pierwotnych kształtów.

Ramy okien z fiberglassu nie pęcznieją i nie butwieją. Uszkodzone okna da się szybko i niewidocznie naprawić. Rozszerzalność temperaturowa takiego tworzywa kompozytowego jest nieznacznie mała. W niskich temperaturach nie kurczy się, a w wysokich nie uplastycznia . Jego liniowa rozszerzalność jest porównywalna do szkła, dzięki czemu połączenia tych dwóch materiałów pracują podobnie, a uszczelki w ich miejscach nie ulegają uszkodzeniu. 

Okna z fiberglassu mają niski współczynnik przenikania ciepła, który wynosi około 17 W/(m2K). Okna takie, są cieplejsze niż tradycyjne – drewniane czy plastikowe. Podczas spalania nie wydzielają żadnych niebezpiecznych związków, a oprócz tego mają określoną ognioodporność.

W wyborze koloru i sposobu otwierania okna z fiberglassu nie różnią się od okien aluminiowych, drewnianych czy plastikowych. Mogą być okna rozwieralne, uchylne, uchylno-rozwieralne czy przesuwne. Można również wybierać w szerokiej gamie kolorystycznej. Dostępne są również okna dwukolorowe – inny kolor ramy na zewnątrz i w wewnątrz pomieszczenia. 

Wadą okien wykonanych z tworzywa poliestrowo-szklanego jest brak kształtów krzywoliniowych profili. Do tej pory nie ma możliwości produkowania okien łukowych. Poza tym, okna z fiberglassu są produkowane jedynie na zamówienie, a ilość producentów na rynku nie jest liczna.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Okna z fiberglassu maja budowę podobną do okien z PVC
Okna z fiberglassu maja budowę podobną do okien z PVC

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »