reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jakich błędów należy się wystrzegać przy montażu okien połaciowych?

Jakich błędów należy się wystrzegać przy montażu okien połaciowych?

Przy co raz częstszych adaptacjach poddaszy na pomieszczenia użytkowe, doświetla się je światłem naturalnym przez okna połaciowe. Są to okna montowane w płaszczyźnie dachu. Ich montaż powoduje przerwanie warstwy hydroizolacji dachu, dlatego też z tego powodu okna dachowe powinny być montowane starannie i zgodnie z instrukcją producenta. Nieprawidłowy montaż może skutkować przeciekaniem, zawilgoceniem lub uszkodzeniem okien.

Przy użyciu innych niż zalecane przez producenta śrub i wkrętów można uszkodzić elementy oblachowania. Przedziurawienia zdarzają się również przy nieprzemyślanym przybijaniu pokrycia. Nieuniknione jest także przeciekanie w przypadku gdy oblachowanie zostanie źle przymocowane do dachu lub wcale. Należy również uważać aby podczas składowania nie pogiąć i nie zniszczyć tych elementów, gdyż później nie będą ono szczelnie przylegały do dachu.

Okna połaciowe mocowane są w płaszczyźnie dachu za pomocą kątowników montażowych. Należy zwracać uwagę czy osadzone w nich okno zachowuje równe szczeliny z każdym kątownikiem. Producenci, by zapobiec krzywemu montowaniu okien, od razu mocują kątowniki do okien lub kształtują je tak, że istnieje tylko jedna możliwość osadzenia w nie okna. 

Folia dachowa układana pod pokryciem dachowym ma za zadanie przechwytywać wodę, która następnie z niej spływa w kierunku kalenicy. Montaż okien dachowych przerywa ten odpływ, dlatego w górnej krawędzi okien połaciowych montuje się rynienkę, do której folia dachowa musi zostać wywinięta. Rynienka powinna posiadać podłużny spadek, by pochwycona woda mogła być odprowadzona poza obszar okna. Prawidłowe osadzenie okien w połaci wiąże się ze szczelnym połączeniem ościeżnicy okna z folią dachową. Służy do tego specjalna taśma, za pomocą której folia przyklejana jest do ościeżnicy. Bywa, że producenci od razu mocują taśmę do ościeżnicy okna.

W celu szczelnego połączenia pokrycia dachowego z oknem dachowym stosuje się kołnierz uszczelniający, który powinien być dobrany w zależności od rodzaju pokrycia. Kołnierz przeznaczony do dachów z pokryciem płaskim ma sztywny płaski płaszcz, zaś do pokryć z dachówki czy blachy falistej – stosuje się płaszcz elastyczny. Montaż okien powinien być uzależniony także od rodzaju pokrycia. Okna dachowe powinny być montowane nad całym szeregiem dachówek, a w przypadku pokrycia z blachy, zakład arkuszy powinien się znajdować poniżej montowanego okna. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na odległość montowanego okna od pokrycia. Zbyt duże szczeliny mogą powodować zbieranie się liści i innych zanieczyszczeń uniemożliwiających odpływ wody.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama