reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym należy się kierować przy wyborze okien dachowych?

Czym należy się kierować przy wyborze okien dachowych?

Okna dachowe, tak jak te montowane w ścianie, powinny być solidne, trwałe i zapewniać izolację termiczną i akustyczną. Wpływ na to mają rodzaj ramy i ościeżnicy, szyby, okucie oraz występowanie nawiewników. Przy wyborze okna dachowego ważnym czynnikiem jest konstrukcja dachu i jego nachylenie.

Oprócz samej budowy okna dachowego, przy wyborze należy wziąć pod uwagę nachylenie połaci dachowej i rozstaw krokwi. Kąt nachylenia dachu ma wpływ na sposób otwierania okna. Możemy wybierać wśród okien obrotowych, uchylnych i wysokoosiowych. Przy kącie nachylenia powyżej 65° możliwe jest stosowanie tylko okien obrotowych. Rozstaw krokwi więźby dachowej ma wpływ na wielkość okna dachowego. Szerokość okna powinna być mniejsza o co najmniej 3-5 cm, by powstałą szczelinę między krokwią i oknem można było wypełnić izolacją, np. wełną mineralną.

Ramy okien dachowych mogą być wykonane z drewna lub PVC. Najbardziej popularne są okna drewniane. Ramy okien drewnianych pokrywane są kilkumilimetrową warstwą poliuretanu. Jest to warstwa chroniąca przed działaniem wilgoci. Z zewnątrz drewniane ramy okienne przysłonięte są warstwą aluminium co daje większą odporność na działanie czynników atmosferycznych. Okna plastikowe mają najczęściej profile 5-komorowe. Ramy wzmocnione są wstawkami metalowymi dającymi większą wytrzymałość i sztywność. Tego typu okna polecane są do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności – kuchni i łazienek.

Szklenia okien dachowych wykonane są z zestawu szybowego – najczęściej dwuszynowego. Zestawy szybowe okien dachowych nie różnią się od tych stosowanych w oknach fasadowych. Dwie szyby zespalane są ze sobą za pomocą szyny metalowej. Przestrzeń między nimi wypełniana jest gazem szlachetnym poprawiającym izolacyjność termiczną okien. Zwykłe szyby mogą być zastąpione np. szybami odbijającymi promienie słoneczne, co zmniejsza nagrzewanie się pomieszczeń w okresie letnim. Szyby okien dachowych są na tyle wytrzymałe, że nie grozi im uszkodzenie przy uderzeniu gałęzi czy opadów gradu. 

Powinny być trwałe i solidne by bez żadnych zakłóceń służyły przez dziesiątki lat. Rodzaj okucia zależy od sposobu otwierania okien.

Ich stosowanie jest niezbędne do zapewnienia skutecznej wentylacji i zapewnienia optymalnego mikroklimatu w pomieszczeniach. Nawiewniki mogą być różnego rodzaju, jest to element niezależny okien, jednak powinien być odpowiednio dobrany do warunków panujących w pomieszczeniu. Jego główną funkcją jest zapobieganiu osadzania się skroplonej pary wodnej na szybach.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Okno dachowe, powinno być solidne, trwałe oraz zapewniać dobrą izolację termiczną i akustyczną.
Okno dachowe, powinno być solidne, trwałe oraz zapewniać dobrą izolację termiczną i akustyczną.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama