reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Na jakim fundamencie postawić dom?

Na jakim fundamencie postawić dom?

Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu. Błędnie podjęta decyzja może skutkować przenikaniem wilgoci do pomieszczeń, przemarzaniem murów, a nawet zawaleniem się domu.

Podstawowymi kryteriami wyboru fundamentów

• typ domu (piętrowy czy parterowy, podpiwniczony czy nie),
• rodzaj gruntu (mniej lub bardziej spoisty),
• nośność gruntu.

Od czego zacząć?

Wybór fundamentów i posadowienia budynku powinien być poprzedzony analizą dotyczącą panujących warunków geotechnicznych, ukształtowania terenu i rodzaju gruntu, indywidualnych właściwości obiektu budowlanego, a także jego ewentualnym sąsiedztwem z innym budynkiem. Istotną informacją jest również typ posiadanego domu (z piwnicą lub bez).

Typ domu a fundament

Fundamenty domów niepodpiwniczonych umieszczane są poniżej linii przemarzania gruntu. Rzecz wygląda inaczej w domach posiadających piwnice. Wówczas poziom zagłębienia zależny będzie od wysokości piwnicy. W tym przypadku należy również pamiętać o odpowiedniej izolacji fundamentów i ścian piwnicy.

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Głębokość przemarzania gruntu różni się w zależności od regionu naszego kraju. Dlatego też na początku należy stwierdzić jaki mamy grunt, aby następnie odpowiednio umiejscowić fundament i instalacje. Podziemne instalacje wodne i kanalizacyjne również należy zakładać głębiej.

Grunt a fundament

Zasadniczą kwestią jest, czy dom będzie budowany na gruntach spoistych, gdyż właśnie one narażone są na powstawanie wysadzin pod wpływem niskiej temperatury.
Kolejną wytyczną, wspomnianą na początku jest nośność gruntu, od której zależy, czy konstrukcja będzie opierać się na fundamentach pośrednich, czy bezpośrednich. Decyzja o budowie na gruntach nienośnych, czyli o obniżonych parametrach nośności obciążeń określonej budowli, wymaga zastosowania specjalnych konstrukcji pośrednich, przenoszących ciężar.

Zobacz także: Fundamenty - jak głęboko należy posadowić budynek?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu.
Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama