reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak poradzić sobie ze śniegiem na dachu?

Jak poradzić sobie ze śniegiem na dachu?

Zimą właściciele domów i innych budynków, w pobliżu których poruszają się ludzie, muszą zadbać, aby śnieg zalegający na ich dachach nie stwarzał zagrożenia dla przechodzących osób.

Dachy spadziste, które mają kąt nachylenia większy niż 30 stopni, są szczególnie podatne na zsuwanie się z nich mas śniegu. Zjawisku temu sprzyja także gładka powierzchnia pokrycia dachowego (dachówki, blacha dachowa). Z racji tego, że ręczne odśnieżanie takich dachów byłoby zbyt niebezpieczne, wymyślono inne rozwiązania, zabezpieczające nas przed śniegiem osuwającym się z dachu, są to m.in.:
• Elementy rozbijające śnieg – być, np. specjalne dachówki przeciwśnieżne, które zapobiegają osuwaniu się dużych mas śniegu, zatrzymując je lub rozbijając na mniejsze.
• Elementy zatrzymujące śnieg – np. specjalne drabinki, belki, płotki i barierki przeciwśnieżne, które zabezpieczają przed obrywaniem się zalegających połaci śniegu. Oprócz ludzi, metoda ta chroni także rynny, które uszkadzają się lub wręcz zrywają podczas osuwania się śniegu. Tego typu zabezpieczenia, powinno montować się głównie nad wejściem, wjazdem do garażu itp.

O montażu elementów zatrzymujących lub rozbijających śnieg warto pamiętać przed budową dachu. Łatwiej zamontować je w trakcie układania pokrycia dachowego, niż później, na gotowym dachu.

Warstwa śniegu zalegająca na dachu płaskim nie grozi osunięciem, a przeciążeniem konstrukcji dachowej. Przeciążenie, w prosty sposób może doprowadzić do zawalenia się dachu, dlatego też takie powierzchnie należy odśnieżać. Do tego typu zadań, powinno zatrudniać się wyspecjalizowane firmy, ponieważ jest ono niebezpieczne i wymaga zastosowanie specjalnego sprzętu, takiego jak: linki asekuracyjne, specjalna odzież i obuwie.

Obciążenie dachu śniegiem zależy od strefy klimatycznej w jakiej znajduje się dom, a dokładnie od tzw. strefy obciążenia śniegiem. W Polsce wyznaczono pięć takich stref. Najbardziej narażone na obciążenia śniegiem, a więc i najbardziej wytrzymałe, powinny być dachy w południowych, górskich regionach naszego kraju.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama