reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Wybór odpowiedniej izolacji termicznej początkowo może wydawać się ciężkim zadaniem, ale jeśli odpowiemy sobie na pytanie gdzie chcemy ją zastosować i w jakich warunkach będzie pracowała oraz czy musi w związku z tym spełniać jakieś konkretne wymogi, wybór staje się dużo łatwiejszy. Grubość izolacji oczywiście ma znaczenie. W pierwszej kolejności powinnyśmy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła i opór cieplny, bo to one decydują o właściwościach naszej izolacji.

Odpowiedni wybór izolacji termicznej zapewni nam obniżenie kosztów ogrzewania często do kilkudziesięciu procent w skali roku, do tego izolacja ochroni także dom przed przenikaniem wilgoci do jego wnętrza. Dobrze izolowany budynek poprawia nasz komfort życia, sprawia że mieszkamy w ciepłym wnętrzu nie martwiąc się przy tym o rachunki. Ocieplenie ścian budynku często ma też wpływ na polepszenie estetyki co wraz z poprawieniem energochłonności domu powoduje zwiększenie wartości naszej nieruchomości.

Przy wyborze izolacji termicznej zwróćmy uwagę gdzie ma zostać ona zastosowana i w jakich warunkach będzie pracowała. Inną izolacje damy na ściany zewnętrzne, inną na fundamenty czy ocieplenie poddasza. Nie każdy materiał sprawdzi się wszędzie. Stosując go nie zgodnie z jego przeznaczeniem narażamy się głównie na dodatkowe koszty, a ponieważ nie będzie on pracował odpowiednio, może także ulec szybkiemu zniszczeniu. Kontakt z wodą, wilgoć, niepalność, nieodpowiednia gęstość to tylko niektóre cechy, na które trzeba zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego materiału.

Do izolacji poddasza należy stosować wełnę mineralną. Charakteryzuje się ona dobrą odpornością ogniową, utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz pomieszczeń przy dużej zmienności warunków pogodowych, a także ma dobre właściwości akustyczne. Dzięki tym cechom świetnie nadaje się do ocieplenia poddasza i późniejszej jego adaptacji do celów mieszkalnych.

Do izolacji ścian fundamentowych potrzeba materiału o dobrej izolacyjności cieplnej, wysokiej wytrzymałości na ściskanie oraz wodoodpornego (o małych właściwościach wchłaniania wody). XPS (Polistyren ekstrudowany) świetnie nadaje się do tego rodzaju izolacji, można także zastosować styropian wodoodporny.

Każdy materiał izolacyjny posiada swoje właściwości cieplne. Parametrem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Im mniejsza jest jego wartość liczbowa–tym lepiej. Dla styropianu wynosi ona ok. 0,040–0,045 [W/(m2K)]. Na rynku dostępne są także materiały o niższym współczynniku (producenci podają te wartości na swoich produktach bądź w katalogach).

Drugim parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest opór cieplny R–im większa wartość tego współczynnika, tym mniejsze straty ciepła przez przegrody, a co za tym idzie nasz dom staje się bardziej energooszczędny. Opór cieplny zależny jest od współczynnika przewodności cieplnej λ oraz od grubości materiału izolacyjnego jaki chcemy zastosować. Nie dajmy się skusić reklamom, w których producenci podają bardzo wysoki opór cieplny swojego materiału. Nie jest on stałą wartością, jest natomiast zależny od współczynnika przewodzenia ciepła oraz grubości materiału.

Opór cieplny obliczamy ze wzoru: R = gr. izolacji / λ materiału

Nie można podać uniwersalnej grubości izolacji, ponieważ jest ona uzależniona od pozostałych materiałów użytych do budowy domu. W celu ustalenia jej grubości oblicza się wartość przenikania ciepła przez całą przegrodę. W celu wyznaczenia odpowiedniej wartości warto zwrócić się do specjalisty, bądź skorzystać z wielu dostępnych programów, w których bez problemu sprawdzimy ile musimy zastosować izolacji termicznej (często producenci tych materiałów zamieszczają programy na swoich stronach).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przy wyborze izolacji termicznej zwróćmy uwagę gdzie ma zostać ona zastosowana
Przy wyborze izolacji termicznej zwróćmy uwagę gdzie ma zostać ona zastosowana

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama