reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?

W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?

Na trwałość dachu wpływa nie tylko rodzaj pokrycia, jakość jego ułożenia, trwałość konstrukcji więźby czy zastosowane materiały. Bardzo ważnym czynnikiem jest jego wentylacja. Układając dach, często zwracamy uwagę na jego szczelność i ochronę przed opadami atmosferycznymi, zapominając często o tym, że woda może pojawić się także od wewnątrz w postaci pary wodnej. Jak ją odprowadzić?

Wilgoć występująca w przestrzeniach dachowych pochodzi z pary wodnej transportowanej wraz z powietrzem, które w wyniku konwekcji unosi się z niższych partii budynku ku górze. Para wodna dochodząc do dachu pokrytego materiałem o dobrej paro przepuszczalności, nie ma możliwości ujścia i, jak to bywa w części dachowej, w zetknięciu z materiałami o niższej temperaturze – skrapla się. Skroplona para wodna, powoduje zawilgocenie materiałów warstw dachu i przez to powoduje różne negatywne skutki, takie jak rozwój pleśni i grzybów oraz obniżenie termoizolacyjności przegrody. Dlatego, tak ważne jest zastosowanie wentylowanej przestrzeni tuż przed warstwą, która nie przepuszcza lub w niewielkiej ilości przepuszcza parę wodną. Takimi warstwami są: przykrycie dachu (blachy, dachówki, papy), warstwa desek czy folie o niskiej paro przepuszczalności. Warto tu wspomnieć o folii paro przepuszczalnej i wytłumaczyć jej działanie. Folie te, stosuje się w warstwach przegród dachowych. Mają one za zadanie przepuszczać parę wodną od wewnątrz budynku, a nie przepuszczać wody z zewnątrz.

W przypadku dachów dwuspadowych z poddaszem z niezagospodarowaną przestrzenią, wentylowaną jest cała przestrzeń poddasza. Należy wtedy, zapewnić swobodne odprowadzenie powietrza (wywiewanie wilgotnego powietrza, a nawiewanie świeżego) przez otwory wentylacyjne znajdujące się w ścianach szczytowych lub kalenicach. Dachy płaskie jedno- i dwuspadowe wentylowane są w taki sam sposób.

Dachy z zagospodarowanym poddaszem, gdzie warstwa ocieplenia jest umieszczona tuż pod przykryciem dachu, mają mniejszą przestrzeń możliwą do wentylacji. Przestrzeń ta, to warstwa powietrza powstała wskutek zastosowania rusztu drewnianego z łat i kontrłat przybitych do krokwi przykrytych folią paroprzepuszczalną. Ze względu na pochylenie dachu (i przestrzeń wentylowaną) wilgotne powietrze, które przenikając przez folię dociera do nieprzepuszczalnego przekrycia, swobodnie przemieszcza się w kierunku kalenicy, w której powinno mieć możliwość ujścia na zewnątrz dachu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama