reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Więźba dachowa: tradycyjna czy prefabrykowana?

Więźba dachowa: tradycyjna czy prefabrykowana?

Prefabrykacja w budownictwie ma co raz częstsze zastosowanie. Prowadzi to do minimalizacji czasu trwania budowy oraz kosztów. Prefabrykowane mogą być również więźby dachowe. Nie są one tak popularne jak tradycyjne, wykonywane przez cieśli na budowie, mimo to posiadają wiele zalet, które z biegiem czasu mogą zdecydować o ich popularności.

Więźba prefabrykowana jest dostarczana na teren budowy w dniu montażu. Nie trzeba jej składować, więc nie zajmuje ona miejsca na placu budowy. Produkcją więźb prefabrykowanych zajmują się wyspecjalizowane firmy, które proponują transport i montaż więźby. Do produkcji używane jest drewno iglaste, strugane czterostronnie, suszone komorowo i frezowane. Wszystkie elementy są odpowiednio docięte i połączone za pomocą specjalnych łączników – płytek kolczastych. Wszystkie etapy produkcji oraz elementy więźby objęte są wewnętrznymi procedurami firmy. Drewno oraz wszystkie łączniki przechodzą kontrole. Zachowana jest także gwarancja jakości. Zlecając wykonanie takiej więźby można się zgłosić z już wykonanym przez konstruktora projektem więźby prefabrykowanej do konkretnej firmy lub też firma produkująca więźby, może nam taki projekt przygotować. Za pomocą specjalnych programów dobierana jest odpowiednia ilość oraz miejsce montażu łączników. Wszystkie procesy prowadzone są w jeden konkretny sposób co zapewnia jakość wykonania, skraca czas produkcji i daje większą wytrzymałość gotowego elementu.

Stosowanie gotowych więźb dachowych zaleca się szczególnie w przypadku domów parterowych z dachami prostymi, dwuspadowymi. Jest to spowodowane budową tradycyjnego prefabrykowanego wiązara dachowego. Składa się on z pasa górnego – odpowiednika krokwi, pasa dolnego – belek stropowych, słupków i krzyżulców. Te ostatnie mogą odebrać przestrzeń poddasza. Z wzrastającą popularnością prefabrykacji więźb, producenci idą w kierunku umożliwienia nam zagospodarowania poddasza. Produkowane są więźby z kratownicą w pasie dolnym lub więźby attykowe. Nachylenie dachu również nie jest żadnym ograniczeniem. Wykorzystując więźbę prefabrykowaną można budować dachy za równo płaskie jak i strome. Również dach łukowy nie sprawi producentom problemu.

Więźba wyprodukowana w wyspecjalizowanym zakładzie produkcyjnym jest lżejsza i bardziej odporna na korozję biologiczną. Przy mniejszym ciężarze, niż więźba tradycyjna przeniesie te same obciążenia. Z tego wynika, że przy tych samych rozpiętościach, rozstaw słupów będzie większy w przypadku więźby prefabrykowanej. Montaż przywiezionych elementów nie powinien sprawić problemu zwykłemu cieśli. Nie koniecznie trzeba do tego wynajmować wyspecjalizowaną ekipę. Montaż takiej więźby zajmuje maksymalnie 4 dni. Problemem może być, w przypadku większej wysokości i dużych wymiarów elementów, podnoszenie elementów na strop. Powinno się ono obyć bez dźwigu przy budynkach parterowych i rozpiętościach dachu mniejszych niż 10 m.

Mimo i tak już wielu wymienionych zalet więźba prefabrykowana nie jest droższa od więźby tradycyjnej. Należy więc rozważyć zastosowanie więźby dachowej prefabrykowanej, zarówno na etapie wyboru projektu całego domu jak i przy przebudowie dachu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Prefabrykowane więźby dachowe są coraz bardziej popularne
Prefabrykowane więźby dachowe są coraz bardziej popularne

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama