reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Etapy wykonywania fundamentów

Etapy wykonywania fundamentów

Często zdarza się, że właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wykonanie fundamentów o własnych siłach. Choć fundamenty to część niewidoczna budynku, to jednak jest to bardzo ważna część konstrukcyjna i warto wiedzieć jak ją poprawnie wykonać krok po kroku.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z wytyczeniem fundamentów należy usunąć warstwę humusu w miejscu planowanego domu. Należy to zrobić w miejscu wyznaczonego obrysu domu np. stosując koparko-ładowarkę. Można również zostawić warstwę humusu, wtedy grunt będzie się mniej obsypywał przy stromych skarpach wykopów.

Na odsłoniętym gruncie geodeta tyczy krawędzie lub osie fundamentów oraz określa punkt o bazowej wysokości. Tyczenie wykonywane jest za pomocą drewnianych palików i drutu lub sznurków. Tak wyznaczone krawędzie nazywa się potocznie fundamentami drutowymi lub sznurkowymi.

Wykopy można wykonać na różne sposoby – za pomocą koparki do poziomu górnej krawędzi fundamentów, a następnie ręcznie wykonać formy ław fundamentowych lub cały wykop wykonać ręcznie za pomocą łopaty. Można również wykonać wykop o szerokości większej niż fundament, w przypadku fundamentów murowanych lub monolitycznych z zastosowaniem deskowania.

Zobacz także: Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

Po wyrównaniu dna wykopu wykonujemy podkład z chudego betonu. W przypadku gruntów piaszczystych możemy zrezygnować z jego wykonania.

W przygotowanej formie (odpowiednich wymiarów wykop lub deskowanie) układamy zbrojenie. Przez zastosowanie wkładek dystansowych lub podwieszenia do deskowania zachowujemy odpowiednią otulinę zbrojenia. Zbrojenie główne składa się z czterech prętów średnicy około 12 mm. Pręty te łączy się strzemionami z drutu średnicy 5–6 mm w rozstawie około 30 cm. Należy pamiętać o odpowiednim zakotwieniu prętów w narożach i skrzyżowaniach ław oraz zakładzie prętów w miejscu ich połączenia.

Tak przygotowane formy i zbrojenie wypełniamy betonem, najlepiej towarowym dostarczanym betoniarką (tzw. gruszką). Beton zagęszcza się wibratorem lub uderzeniami w deskowanie. Górną powierzchnię fundamentów należy wyrównać i zatrzeć.

Zobacz także: Jak zbroić ławy fundamentowe?

Przez kilka dni po zalaniu fundamentów należy zwilżać beton i chronić od trudnych warunków atmosferycznych.

Gdy beton zastygnie i osiągnie wymaganą wytrzymałość, na fundamentach można wznosić ściany fundamentowe, które mogą być murowane lub również monolityczne. Należy jednak pamiętać o wyznaczeniu miejsc, gdzie instalacja podziemna będzie przechodzić przez ściany fundamentowe. W tych miejscach umieszcza się rury plastikowe lub wkładki styropianowe.

Po wykonaniu wszystkich ścian, które będą się znajdować pod poziomem terenu, wykonujemy izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną. Może być ona wykonana z mas bitumicznych, folii lub papy. Możemy również ułożyć kanały do drenażu.

Zobacz także: Czym jest i jak wykonać izolację bitumiczną fundamentów?

Po ułożeniu wszystkich elementów instalacji podziemnej zasypujemy wykop piaskiem lub pospółką i zagęszczamy warstwami.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z wytyczeniem fundamentów należy usunąć warstwę humusu w miejscu planowanego domu.
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z wytyczeniem fundamentów należy usunąć warstwę humusu w miejscu planowanego domu.

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama