reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym jest podbijanie fundamentów w praktyce?

Czym jest podbijanie fundamentów w praktyce?

Chęć nadbudowy dodatkowej kondygnacji, zwiększenie obciążeń przekazywanych na grunt czy po prostu uszkodzenie fundamentów prowadzi do procesów mających na celu zwiększenie ich wytrzymałości. Stosowaną w tym celu praktyką jest podbijanie fundamentów czyli inaczej mówiąc, podbudowa fundamentów pod istniejącym już budynkiem.

Podbijanie fundamentów to proces bardzo skomplikowany, trudny w wykonaniu, wymagający dużej solidności i skrupulatności od wykonawców. Jest to również bardzo drogi zabieg, ale niezbędny przy nadbudowach budynków, dobudowach budynków sąsiednich posadowionych niżej niż istniejący budynek, chęci powiększenia wysokości pomieszczeń piwnicy, uszkodzeniach fundamentów na skutek podmywania czy po prostu czasowego zużycia materiałów z jakich jest on wykonany.

Zobacz także:  Jak wykonać podbicie fundamentów?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek związanych z tym prac należy zlecić projekt konstruktorski osobie uprawnionej, zgłosić plan robót w właściwym urzędzie, zatrudnić doświadczoną ekipę i osobę, która w fachowy sposób przeprowadzi nadzór i poprowadzi roboty budowlane. Musi to być osoba posiadająca uprawnienia budowlane w danym zakresie.

Zobacz także: Jak naprawić uszkodzenie fundamentów?

Podbicie fundamentów może być przeprowadzone w sposób tradycyjny, czyli przez odkopanie metrowych fragmentów ścian, przez wbicie mikropali, wzmocnienie gruntu lub gwoździowanie gruntu. W metodzie tradycyjnej, w wykopie o głębokości 1 m wykonuje się najpierw ławę na wysokości 0,5 m od dolnego poziomu fundamentów, a następnie wybiera grunt spod ławy i wykonuje konkretne podbicie. Można jednocześnie wykonywać podbicie w co czwartych wykopach. Należy pamiętać o zabezpieczeniu wykopów i skarp. Nowo wykonane fundamenty przed zasypaniem należy pokryć izolacją przeciwwodną. Innym wzmocnieniem posadowienia, może być zastosowanie pali wciskanych lub wierconych. Nie jest to tak inwazyjny zabieg jak tradycyjne podbijanie fundamentów, ale za to bardziej kosztowny. Do podbijania fundamentów używa się pali o średnicy 50–300 mm, wciskanych prostopadle lub pod kątem, zbrojonych lub nie. Mogą być to również pale betonowane. Podbicie fundamentów to również wzmocnienie gruntu znajdującego się pod poziomem fundamentów. Może odbywać się przez wprowadzanie do gruntu specjalnej zaprawy lub szpilek. Ta ostatnia, nazywana metodą gwoździowania, zwiększa wytrzymałość gruntu na rozciąganie i zapobiega usuwaniu się gruntu spod fundamentu.

Zobacz także: Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Chęć nadbudowy dodatkowej kondygnacji, zwiększenie obciążeń przekazywanych na grunt czy po prostu uszkodzenie fundamentów prowadzi do procesów mających na celu zwiększenie ich wytrzymałości.
Chęć nadbudowy dodatkowej kondygnacji, zwiększenie obciążeń przekazywanych na grunt czy po prostu uszkodzenie fundamentów prowadzi do procesów mających na celu zwiększenie ich wytrzymałości.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama