| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zakup okna – Jakie wybrać profile okienne?

Zakup okna – Jakie wybrać profile okienne?

Profil okienny jest najważniejszą częścią okna. Ogólnie mówiąc, jest to konstrukcja podtrzymująca szyby. W skład profili wchodzą ramy, ościeżnice i listwy przyszybowe. To właśnie od profili zależy jakość i rodzaj okien i to w nich montowane są różne innowacyjne elementy techniczne.

Stając przed wyborem zakupu okna, należy zastanowić się z jakiego materiału mają być wykonane profile.

Na rynku dostępne są okna drewniane, z PVC, aluminiowe oraz z bardziej innowacyjnych materiałów takich jak np. włókien szklanych (fiberglassu). Od rodzaju materiału zależą parametry okien, konieczność ich konserwacji i oczywiście trwałość.

Budowa profili również odgrywa ważną rolę. To od ich wielkości i urozmaicenia przekroju zależy izolacyjność cieplna. Drewno samo w sobie jest dobrym izolatorem, ze względu na swoją porowatość. W oknach plastikowych elementem zapobiegającym przenikaniu ciepła jest w głównej mierze pustka powietrzna ukryta w profilach okiennych, gdzie powietrze zamknięte jest w tzw. komorach. Mówiąc o komorach profili okiennych, mamy na myśli ilość wyodrębnionych komór w przekroju poprzecznym profili. Na rynku najbardziej popularne są okna 5-cio i 6-cio komorowe. Jeszcze do nie dawna występowały okna 3 komorowe, które zostały wyparte przez okna z większą ilością komór, z lepszymi parametrami technicznymi. Większa liczba komór to przede wszystkim większa izolacyjność cieplna i akustyczna. Obecnie, okna 5-cio i 6-cio komorowe są w porównywalnej cenie, gdzie wcześniej te o większej liczbie komór były uważane za lepsze i przez to były droższe. Wraz z wzrostem wymagań klientów, okna z profilami 5 i 6 komorowymi są co raz częściej wybierane. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że okna 6 komorowe mają grubsze ramy, co pociąga za sobą mniejsze wielkości szyb.

Szerokość profili okiennych 5-cio komorowych wynosi 50-60 mm, profili 6-cio komorowych nawet 80 mm.

Budowa profili okiennych uzależniona jest również od funkcji okien. W profilach montowane mogą być różnego rodzaju elementy techniczne tj. specjalne uszczelki czy wzmocnienia antywłamaniowe.

Na wybór profili okiennych ma również wpływ ich estetyka i rodzaj wykończenia. Oprócz koloru profili, możemy wybrać kolor uszczelki oraz rodzaj zakończenia krawędzi – zaokrąglone, prostokątne lub wielokątne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »