reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Wymagania jakie muszą spełniać nawiewniki

Wymagania jakie muszą spełniać nawiewniki

Nawiewniki okienne, choć to elementy małych rozmiarów, odgrywają bardzo ważną rolę w wentylacji budynku. Niekiedy ich stosowanie jest niezbędne do prawidłowego działania wentylacji. Na rynku jest kilka rodzajów nawiewników, jednak niezależnie od ich budowy stawiane są im takie same wymagania.

Z dniem 1 stycznia 2009 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które w znaczny sposób zmieniło wymagania parametrowe stawiane stolarce okiennej. Do końca 2008 roku okna mogły posiadać współczynnik infiltracji powietrza 0,5–1,0 m3/(m*h*daPa2/3) i nie być wyposażone w nawiewniki.

Nowe rozporządzenie ogranicza te parametry. Okna wprowadzane do sprzedaży mogą mięć współczynnik infiltracji powietrza nie większy niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3). Oznacza, że okna mogą być całkowicie szczelne i mogą być one stosowane gdy w budynku jest zastosowana wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna.

Interpretując to, nawiewniki są konieczne w przypadku stosowania wentylacji grawitacyjnej, a ich ilość powinna być dostosowana do wymagań jakie określa Polska Norma PN-83/B-03430 Az3 2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania". Norma ta określa ile powietrza należy usunąć (więc również dostarczyć) z poszczególnych pomieszczeń. 

Wcześniej wspomniany dokument prawny jakim jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówił również, że minimalna ilość powietrza jaką trzeba dostarczyć do pomieszczenia nie będącego pomieszczeniem pracy to 20m³/h na osobę.

Same nawiewniki nie są objęte żadną Polską Normą, dlatego z godnie z ustawą o wyrobach budowlanych powinny posiadać Aprobaty Techniczne. Polska przyjęła europejską normę „Wentylacja budynków – Badanie właściwości elementów/wyrobów do wentylacji mieszkań – Cześć 9: Nawiewniki powietrza zewnętrznego regulowane w zależności od poziomu wilgotności”, jako PN-EN 13141-9:2008. Norma ta określa badania nawiewników higrosterowanych, których sprawne działanie uzależnione jest od wrażliwej na działanie wilgoci taśmy poliamidowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama