| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Wymagania jakie muszą spełniać nawiewniki

Wymagania jakie muszą spełniać nawiewniki

Nawiewniki okienne, choć to elementy małych rozmiarów, odgrywają bardzo ważną rolę w wentylacji budynku. Niekiedy ich stosowanie jest niezbędne do prawidłowego działania wentylacji. Na rynku jest kilka rodzajów nawiewników, jednak niezależnie od ich budowy stawiane są im takie same wymagania.

Z dniem 1 stycznia 2009 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które w znaczny sposób zmieniło wymagania parametrowe stawiane stolarce okiennej. Do końca 2008 roku okna mogły posiadać współczynnik infiltracji powietrza 0,5–1,0 m3/(m*h*daPa2/3) i nie być wyposażone w nawiewniki.

Nowe rozporządzenie ogranicza te parametry. Okna wprowadzane do sprzedaży mogą mięć współczynnik infiltracji powietrza nie większy niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3). Oznacza, że okna mogą być całkowicie szczelne i mogą być one stosowane gdy w budynku jest zastosowana wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna.

Interpretując to, nawiewniki są konieczne w przypadku stosowania wentylacji grawitacyjnej, a ich ilość powinna być dostosowana do wymagań jakie określa Polska Norma PN-83/B-03430 Az3 2000 "Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania". Norma ta określa ile powietrza należy usunąć (więc również dostarczyć) z poszczególnych pomieszczeń. 

Wcześniej wspomniany dokument prawny jakim jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówił również, że minimalna ilość powietrza jaką trzeba dostarczyć do pomieszczenia nie będącego pomieszczeniem pracy to 20m³/h na osobę.

Same nawiewniki nie są objęte żadną Polską Normą, dlatego z godnie z ustawą o wyrobach budowlanych powinny posiadać Aprobaty Techniczne. Polska przyjęła europejską normę „Wentylacja budynków – Badanie właściwości elementów/wyrobów do wentylacji mieszkań – Cześć 9: Nawiewniki powietrza zewnętrznego regulowane w zależności od poziomu wilgotności”, jako PN-EN 13141-9:2008. Norma ta określa badania nawiewników higrosterowanych, których sprawne działanie uzależnione jest od wrażliwej na działanie wilgoci taśmy poliamidowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »