| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak dobrać rozmiar (przekrój) rynien i rur spustowych?

Jak dobrać rozmiar (przekrój) rynien i rur spustowych?

Dobór odpowiedniego orynnowania decyduje o jakości systemu odprowadzenia wody. Zapobiega podmywaniu fundamentów czy zalewaniu elewacji i ścian budynku. Oprócz wyboru materiału i systemu rynnowego ważny jest dobór przekroju rynien i rur spustowych. Przy dachach o mało skomplikowanym kształcie możemy sami obliczyć i dobrać ich rozmiar, zaś przy dachach bardziej skomplikowanych, z dużą ilością załamań lepiej zwrócić się o pomoc do dekarza czy producenta rynien.

Wielkość rynien zależy od powierzchni dachu, a rur spustowych od przekroju dobranych rynien i oczywiście samego rozmieszczenia rur. Rozmiary te są dobierane na podstawie wielkości dachu, średniej ilości opadów i natężenia przepływu w rynnie. Na tej podstawie ustalony został wzór na efektywną powierzchnię dachu (EPD), który ma następującą postać:
EPD=(b+c/2)*l,
gdzie:
b – połowa szerokości dachu,
c – wysokość dachu (mierzona w pionie od poziomu okapu do poziomu kalenicy),
l – długość dachu.

Na podstawie obliczonej wielkości, korzystając z tabel przygotowanych przez producentów, możemy dobrać rynny o odpowiednim przekroju. Producenci polecają również konkretne przekroje rur spustowych do dobranych wielkości rynien, np. 75/50, 100/75, 130/90, 160/110 (średnica rynny w mm/średnica rury spustowej w mm).

Przy doborze wielkości rynien i rur spustowych należy zwrócić uwagę na kształt dachu i rozmieszczenie samych rur. W miejscach, gdzie schodzą się dwie połacie, w tzw. koszach, zawsze gromadzi się więcej wody. Im kosze są dłuższe tym więcej wody zbiera się w rynnie. 

W praktyce, rura spustowa umieszczona na środku rynny może przyjąć nawet dwa razy więcej wody niż zakładana ilość. W przypadku umiejscowienia jej w połowie długości rynny istnieje mniejsze zagrożenie przelania się wody w rynnie niżeli na którymś z jej końców.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »