reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dachówki ceramiczne czy cementowe - różnice

Dachówki ceramiczne czy cementowe - różnice

Dachówki ceramiczne i cementowe wyglądają bardzo podobnie. Patrząc z daleka można mieć problem z ich rozróżnieniem. Jednak są cechy, które je różnią. Zobacz czym różni się dachówka ceramiczna od cementowej.

Ceramika do krycia dachów jest wykorzystywana od tysięcy lat. W ciągu minionych wieków przyjmowała różne kształty i kolory, obecnie mamy wybierać z pośród dużego wyboru form i kolorów dachówek ceramicznych. Dachówki cementowe nie mają tak długiej historii, mimo to są równie często stosowanym materiałem do krycia dachów. Jak je odróżnić?

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne produkuje się z surowców naturalnych. Odpowiednie ilości gliny, piasku kwarcowego i mączki ceglanej miesza się i rozdrabnia. Kilkutygodniowe procesy mieszania i nawilżania prowadzą do powstania masy, z której formuje się dachówki o różnych kształtach. Następnie, trafiają one do pieca, gdzie są suszone. Do uzyskania różnych kolorów, wysuszoną dachówkę pokrywa się powłoką z mieszaniny glinków i tlenków żelaza. 

Dachówki betonowe

Do produkcji dachówek betonowych, potocznie nazywanych cementowymi, używany jest piasek, cement, woda, barwniki i dodatki powodujące, że dachówki cementowe nie chłoną wody. Różnorodna kolorystyka uzyskiwana jest przez barwienie w masie bądź pokrywanie warstwami akrylowymi. 

Zastosowanie

Możliwość stosowania obu rodzajów dachówek nie bardzo je różni. Choć najczęściej to dachówki cementowe są cięższe od ceramicznych, nie jest to stała proporcja. W obu przypadkach wymagania konstrukcyjne więźby są podobne. Należy tu jednak pamiętać, że oba rodzaje dachówek nie zawsze można stosować przy remontach dachów, kiedy to więźba dachowa jest osłabiona bądź zaprojektowana pod pokrycia lekkie. 

Większy kąt nachylenia połaci dachu pod dachówki powoduje większa szczelnością pokrycia. Im większy kąt, tym woda szybciej spływa z dachu. Dla dachówek ceramicznych kąt ten wynosi 16–45°, zaś dla cementowych 22–60°. Stosowanie obu rodzajów dachówek przy mniejszym kącie nachylenia połaci dachowej, wiąże się z wykonaniem wstępnego krycia z desek pokrytego izolacją przeciwwodną, np. papą.

Montaż

Montaż dachówek ceramicznych i cementowych jest bardzo podobny i odbywa się dzięki specjalnie wyprofilowanym zamkom. Dachówki cementowe mają zamki na dłuższych bokach co umożliwia ich przesuwanie tylko w kierunku poziomym. Możliwość przesuwu w obu kierunkach ma za to dachówka ceramiczna – dzięki zamkom znajdującym się na jej obwodzie. Zamki pomagają w rozmieszczeniu dachówek tak, aby nie trzeba było ich docinać. 

Cechami, które ostatecznie mogą zdecydować o wyborze dachówek to cena i trwałość.

Dachówki cementowe są o około 20% tańsze od ceramicznych. Spowodowane jest to niższym kosztem produkcji. Trwałość dachówek ceramicznych szacowana jest na nawet 150 lat, natomiast trwałość dachówek cementowych określa się na 70 lat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dachówka ceramiczna to jedno z najbardziej powszechnych pokryć dachowych
Dachówka ceramiczna to jedno z najbardziej powszechnych pokryć dachowych

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama