| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zielony Dach – od czego należy zacząć przystępując do jego budowy

Zielony Dach – od czego należy zacząć przystępując do jego budowy


Zielony dach jest najbardziej skomplikowanym w swoim wykonaniu rodzajem przykrycia budynku. Jego konstrukcja wymaga odpowiedniego projektu, a stosowane materiały dużych nakładów pieniężnych. Mimo znacznych kosztów, dachy zielone są chętnie stosowane szczególnie na terenach miejskich. Stanowią one wtedy pewnego rodzaju alternatywę dla co raz mniejszych terenów roślinnych w dużych skupiskach zabudowań.


Rodzaje i układ warstw oraz zapewnienie odpowiedniego klimatu dla roślin wymaga zwiększonych kosztów już na etapie projektowania. Należy również dodać, że koszt jego budowy znacznie przewyższa cenę tradycyjnych rodzajów krycia. Od pomysłu zastosowania dachu zielonego do realizacji jest długa droga. Przy projektowaniu ważna jest współpraca architekta, konstruktora i architekta krajobrazu. Nie jest powiedziane, że bez fachowców się nie obędzie. Należy jednak zwrócić uwagę, że pomysł na wizualny i estetyczny wygląd dachu to jedno, a jego konstrukcja i dobór warstw to drugie.

Tradycyjne dachy zielone składają się kolejno z warstwy konstrukcyjnej (np. płyty żelbetowej), termoizolacji, hydroizolacji, warstwy drenującej i warstwy wegetacyjnej. W przypadku dachów odwróconych, kolejność warstw termoizolacji i hydroizolacji jest zamieniona.

Wybór roślinności, która będzie porastać dach pociąga za sobą odpowiednią grubość warstwy drenującej i wegetacyjnej. Ich wielkość ma zapewnić swobodne kształtowanie się korzeni i zapobieganie przedostawanie się ich do warstw termo- i hydroizolacji. W przypadku sadzenia drzew warstwa ta będzie dużo grubsza niż w przypadku np. traw i bylin.

Oprócz rodzaju roślinności należy określić funkcje jakie ma pełnić dach. Czy np. będzie to miejsce przeznaczone do przebywania ludzi. Wszystkie wspomniane elementy mają wpływ na ciężar całego dachu oraz obciążenia przekazywane na konstrukcje budynku, dlatego też już w trakcie projektowania dachu należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie.

Odpowiednio zebrane i obliczone obciążenia dachu zielonego należy uwzględnić w projekcie nie tylko stropu ostatniej kondygnacji ale i całej konstrukcji budynku oraz fundamentów. W przypadku modernizacji dachu budynku już istniejącego należy sprawdzić czy konstrukcja nośna budynku przeniesie przyszłe obciążenia. W przeciwnym wypadku wymagałoby to wzmocnienia konstrukcji i posadowienia, co zwiększa i tak duże koszty budowy dachu zielonego.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mimo znacznych kosztów, dachy zielone są chętnie stosowane szczególnie na terenach miejskich
Mimo znacznych kosztów, dachy zielone są chętnie stosowane szczególnie na terenach miejskich

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »