reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?

Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?

Wykonywanie opaski betonowej wokół budynków coraz częściej tłumaczone jest względami estetycznymi niż praktycznymi, które miałyby na celu poprawę izolacji przeciwwodnej. Jej stosowanie czasami bywa błędem.

Prawidłowo wykonana opaska betonowa to 5-8 cm warstwa betonu na 20 cm podsypce z piasku. Spadek opaski betonowej powinien wynosić 2% w kierunku otoczenia domu, co daje możliwość swobodnego odpływu wody od budynku. 

Teren wąskiego, około 1 m pasa wokół domu jest trudno zagospodarować. Nie można tam sadzić drzew ani krzewów, gdyż ich korzenie mogłyby uszkodzić izolację pionową fundamentów. Trawa w tym rejonie wysycha z braku wody, która jest zatrzymywana przez okap dachu. Z tych względów właściciele domów wykonują opaskę betonową aby uniknąć problemu zagospodarowania brzydkiej, nieurodzajnej przestrzeni. Rzadko kiedy takie rozwiązania są poparte czynnikami mającymi wpływ na poprawę hydroizolacji fundamentów. Opaskę można również wykonać z kostki brukowej, płyt ażurowych czy żwiru usypanego na geowłókninie.

Zobacz także: Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Nie należy układać opaski na warstwie humusu. Ten rodzaj gruntu jest niezagęszczany i zatrzymuje wodę. Opaska może popękać, a zatrzymywana woda przesiąkać do fundamentów.

W przypadku występowania w bliskim sąsiedztwie budynku, gruntów nieprzepuszczalnych odradza się wykonywanie opaski betonowej. Głównym powodem jest fakt, że zatrzymywana w gruncie woda nie ma możliwości odparowywania. Przez to tworzą się zastoiska, z których woda przesiąka do fundamentów. Chcąc zachować estetykę wokół domu można wykonać opaskę z kostki brukowej, żwiru lub płyt ażurowych. Tego typu opaski nie są szczelne i pozwalają na odparowanie wody z gruntu. 

Zobacz także: Jak odwodnić powierzchnię działki?

Gdy przynajmniej do głębokości posadowienia występują grunty przepuszczalne, a dach budynku wystaje poza jego obrys tworząc 50-70 cm okap, można wykonać opaskę betonową, która będzie wypełniać nieurodzajną dla roślinności glebę. Przy nie dużych okapach warto zastosować opaskę przepuszczającą wodę opadową. Może to być np. opaska żwirowa, która pozwoli wodzie przeniknąć w głąb gruntu przepuszczalnego, gdzie zostanie odprowadzona poniżej fundamentów.

Zobacz także: Fundamenty - jak głęboko należy posadowić budynek?

Bez względu na to czy wokół domu występują grunty przepuszczalne czy też nie, a zastosowany jest drenaż, wykonanie opaski betonowej zakłóci odprowadzenie wody poprzez system drenażowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama