reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

Bezpieczne posadowienie budynku – rodzaje posadowienia

Przed przystąpieniem do budowy fundamentów warto zasięgnąć rady geotechnika. Ważne jest by osoba do tego uprawniona zbadała rodzaj gruntów, ich stan oraz nośność. To głównie od warunków wodno-gruntowych zależy rodzaj posadowienia budynku.

Główny podział posadowienia budynków

W przypadku gdy podstawa fundamentu spoczywa na warstwie nośnej gruntu mamy do czynienia z posadowieniem bezpośrednim. Kiedy to warstwa nośna gruntu jest poniżej krawędzi podstawy fundamentu, a obciążenia z niego przekazywane są na grunt za pomocą specjalnych elementów konstrukcyjnych, mówimy wtedy o posadowieniu pośrednim. 

Rodzaje posadowienia budynków możemy podzielić również na płytkie i głębokie. Płytkie to takie, kiedy warstwa nośna gruntu zalega na takiej głębokości, że możliwe jest wykonanie wykopu bez dodatkowego umacniania jego skarp. Jest to głębokość do około 4 m. Poniżej tej głębokości są już posadowienia głębokie. Wykop w tym przypadku jest możliwy do wykonania poprzez umacnianie jego krawędzi przez wykonanie np. ścianek szczelnych i różnego rodzaju obudów ścian wykopu. 

Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?

Konstrukcja elementów posadowienia

W przypadku domów jednorodzinnych konstrukcję nośna stanowią ściany i to one przenoszą obciążenia na grunt poprzez ławy fundamentowe. Ich kształt prawie nie odbiega od kształtu ścian nośnych. Ich szerokość jest taka, by po każdej stronie ścian wystawało przynajmniej po 5 cm. 

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Bywa również, że część konstrukcyjna stanowią słupy. Obciążenia z nich przekazywane są na grunt przez stopy fundamentowe. Ich konstrukcja jest taka sama jak ław. Stopy fundamentowe są również wykonywane jako posadowienie kominów. Wielkość stopy fundamentowej powinna być taka by wystawała 15 cm z każdej strony poza obrys słupa czy komina.

Stopy i ławy fundamentowe wykonuje się na gruntach nośnych. Przy dużym zagęszczeniu ścian nośnych i słupów fundament może przyjmować kształt rusztu a nawet płyty. Płyta fundamentowa sprawdza się również dobrze w przypadku gorszych warunków gruntowych.

Zobacz także: Jak zbroić ławy fundamentowe?

Kiedy jesteśmy zmuszeni posadowić budynek na gruntach mniej nośnych albo gdy poziom wód gruntowych występuje dość wysoko, musimy sięgnąć po rozwiązania bardziej skomplikowane. Wcześniej wspomniana płyta pozwala na równomierne rozłożenie obciążeń na grunt i równe osiadanie budynku, szczególnie kiedy występują niejednorodne warunki gruntowe.

W przypadku gdy grunty nośne zalegają głęboko pod powierzchnią ziemi, posadowienie budynku jest możliwe przez zastosowanie np.: mikropali, które mogą być wylewane w uprzednio wywierconych otworach lub po prostu wbijane jako gotowe elementy. Te pierwsze wykonuje się prze wywiercenie otworów w gruncie, wypełnienie ich zawiesiną np.: iłową, która wzmacnia ścianki otworu, włożenie zbrojenia i betonowanie. Tak wykonane pale spaja się oczepem, na którym to dopiero wykonywane są ściany fundamentowe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama