reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?

Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?


Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze działki dla domu z katalogu, tak żeby uniknąć kosztów dodatkowych. Przede wszystkim na: wielkość i proporcje działki, ukształtowanie terenu, roślinność i wodę oraz usytuowaniu działki względem stron świata.

Kryteria wyboru działki pod dom z katalogu są złożone i wymagają wielu zabiegów ze strony kupującego. Należy pamiętać, że domy z katalogu nie są projektowane pod konkretną działkę, jej wymiar i uwarunkowania terenowe, a co za tym idzie dopasowanie domu z projektu gotowego do zakupionej wcześniej działki generuje dodatkowe koszty.

Wielkość i proporcje działki 

Należy pamiętać, że usytuowanie domu na działce, a w szczególności minimalne odległości domu od granicy działki są ściśle określone i regulowane przez Prawo Budowlane. Nie spełnienie tych warunków, uniemożliwi nam otrzymanie pozwolenia na budowę. Dlatego też wybierajmy działkę o jak najprostszym kształcie zbliżoną wymiarami do kwadratu. Skomplikowany, nieregularny układ granic lub zbyt wąska działka ograniczy wybór domu lub wygeneruje konieczne zmiany w projekcie.

Zobacz także:  W jakiego rodzaju projekt domu warto zainwestować?

Ukształtowanie terenu, roślinność i zbiorniki wodne

Drugą ważną sprawą jest ukształtowanie terenu, szata roślinna i występujące zbiorniki wodne. Projekty z katalogu nie przewidują zróżnicowanej rzeźby terenu i z tym musimy się liczyć. Podobnie jest z drzewami. Należy pamiętać, że każde wycięcie drzewa kosztuje - nawet jeżeli to drzewo stoi na naszej działce musimy uzyskać zgodę od gminy na jego wycięcie jak również wnieść odpowiednią opłatę wg. cennika wycinki drzew, co jest nie zależne od zapłaty osobie fizycznie wycinającej to drzewo. Woda na działce to bardzo skomplikowany temat, generalnie należy liczyć się z tym, że nie da się jej przenieść lub przesunąć. Na postawienie domu z katalogu najlepiej wybierać działki o równym terenie, bez powierzchniowych zbiorników wodnych i z niewielką ilością drzew, najlepiej jeśli będą one usytuowane po obrzeżach.

Zobacz także:  Czy opłaca się zainwestować w dom energooszczędny?

Orientacja wg. stron świata 

Trzecim ważnym zagadnieniem w wyborze działki dla domu z katalogu jest jej orientacja wg. stron świata. Domy typowe projektowane są na ogół tak, aby pomieszczenia wspólne jak np. pokój dzienny wychodziły na ogród, a pomieszczenia pomocnicze sytuowane były od frontu. Dla takich rozwiązań najkorzystniejszy układ domu to układ wschód zachód, z wejściem od wschodu, a ogrodem od zachodu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama