| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Na co należy zwrócić uwagę wybierając projekt architektoniczny?

Na co należy zwrócić uwagę wybierając projekt architektoniczny?

Projekt architektoniczny jest formą wielodziedzinową, w skład, której obok rozwiązań architektonicznych wchodzą również rozwiązania konstrukcyjne i instalacyjne. Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając gotowy projekt architektoniczny – radzi arch. Monika Chylińska.

Przy wyborze gotowego projektu architektonicznego należy zwrócić uwagę na:

Estetykę budynku – dom powinien być proporcjonalny sam w sobie jak i w stosunku do działki. Powinien wpasowywać się w otoczenie zarówno pod względem wielkości jak i wykończenia. Elewacje powinny być spójne i charakteryzować się regularnym układem otworów oraz umiarem w doborze form, ozdób i materiałów wykończeniowych.

Funkcję i ergonomię – przy wyborze domu należy kierować się wygodą jego przyszłych mieszkańców, uwzględniając przy tym wielkość przestrzeni o charakterze prywatnym w stosunku do przestrzeni wspólnych. Ponadto należy zwrócić uwagę na rozwiązania komunikacyjne wewnątrz budynku oraz ilość i powierzchnię pomieszczeń pomocniczych. W domu powinny być przewidziane miejsca na przechowywanie, szczególnie kiedy dom nie ma piwnicy lub strychu.

Zobacz także: Jak określić funkcję i ergonomię przyszłego domu?

Rozwiązania przestrzenne – powierzchnia domu powinna być wykorzystana w 100%, nie powinno być tzw. przestrzeni martwych bez możliwości ich zagospodarowania i użytkowania. Elementy konstrukcji budynku nie powinny być widoczne, chyba, że takie było zamierzenie estetyczne.

Zobacz także: Jaki metraż powinny mieć poszczególne pomieszczenia, aby były funkcjonalne?

Rozwiązania techniczne i materiałowe – należy pamiętać, że dom musi być wyposażony w instalacje i przestrzenie na rozmieszczenie tych instalacji. W dobie zwiększonego nacisku na sprawy ekologii i oszczędzania, należy upewnić się, że użyte w projekcie materiały odpowiadają międzynarodowym standardom energooszczędności.

Zobacz także: Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przy wyborze gotowego projektu architektonicznego należy zwrócić uwagę na estetykę budynku a także funkcję i ergonomię.
Przy wyborze gotowego projektu architektonicznego należy zwrócić uwagę na estetykę budynku a także funkcję i ergonomię.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »