reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak wybrać działkę pod dom budowany wg projektu indywidualnego?

Jak wybrać działkę pod dom budowany wg projektu indywidualnego?

Wybór działki pod indywidualny projekt pozostawia nam więcej swobody niż wybór działki pod projekt gotowy. Architekt projektując dom w pięknym ale trudnym krajobrazie może wydobyć jego "genius loci", czyli to coś, co jest niezwykłe dla tego miejsca i co nas w nim urzekło.

Wybór działki pod dom indywidualny jest polecany wtedy, kiedy decydujemy się na to, żeby to dom podlegał regułom działki i krajobrazu, a nie działka regułom domu. Podporządkowanie domu działce, terenowi i krajobrazom pozwala uzyskać ciekawe i niekonwencjonalne rozwiązania przestrzenne zarówno te dotyczące zewnętrznej bryły budynku, jak i wnętrz.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Wybierając działkę pod projekt indywidualny, nie musimy ograniczać się do płaskiego i nieciekawego terenu , można wybrać miejsce o zróżnicowanej rzeźbie terenu i wykorzystać jego nieregularne ukształtowanie. Architekt postara się wpasować dom w taki teren. Otaczająca przyroda, woda i drzewa nie powinny również stanowić problemu. Można także zaprojektować dom wokół wody, lub wśród zieleni. Piękne okazy drzew w centralnej części działki nie powinny nas zrażać bo też mogą stanowić kompozycję z naszym domem. Otaczające naszą działkę widoki, mogą stanowić jej wielki atut a nasz dom można otworzyć na piękne krajobrazy umieszczając w odpowiednich miejscach okna. Nie powinno być również problemem takie rozmieszczenie funkcji w domu, żeby odpowiadały preferowanym kierunkom świata.

Zobacz także: Budowa domu: samodzielnie czy z inwestorem zastępczym?

Należy jednak pamiętać, że wszystko ma dobre i złe strony. Taki dom, uwzględniający nietuzinkowość krajobrazu oraz nasze wymagania funkcjonalne nie będzie tani. Musimy również wziąć pod uwagę, że zbyt nieregularny układ granic lub zbyt wąska działka, będzie dużym ograniczeniem. Nawet dla domu na miarę i przy innych życzenia i wyobrażeniach w stosunku do naszego przyszłego domu, liczba zadanych architektowi utrudnień może wygenerować "dom potwór". Oczywiście, to jak będzie wyglądał nasz dom w dużej mierze zależy od architekta i ewentualnych wypracowanych kompromisów. Starajmy się jednak zbytnio nie komplikować sobie i architektowi życia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wybór działki pod indywidualny projekt pozostawia nam więcej swobody niż wybór działki pod gotowy projekt.
Wybór działki pod indywidualny projekt pozostawia nam więcej swobody niż wybór działki pod gotowy projekt.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama