reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czynniki, od których zależy estetyka budynków we współczesnej architekturze

Czynniki, od których zależy estetyka budynków we współczesnej architekturze

Bryła, funkcja i materiały wykończeniowe stanowią obecnie główne wyznaczniki estetyki we współczesnej architekturze.

Estetyka to zbiór kryteriów wg których obiekt wydaje się nam piękny. W architekturze od zawsze do kryteriów estetycznych nierozłącznie z pięknem, zaliczano solidność i funkcjonalność obiektu. Estetyka zmieniała się w miarę upływu czasu i pojawianiu się nowych stylów. Miały na nią wpływ zarówno rozwiązania technologiczne jak i materiałowe oraz zdobnictwo.

Zobacz także: Jak powiększyć wnętrze naszego domu?

W czasach współczesnych modernizm pozbawił architekturę ozdób jako elementu estetyki, natomiast położył duży nacisk na rozwiązania bryłowe budynku w połączeniu z jego funkcją i funkcjonalnością. Zdobnictwo zostało wyparte przez coraz nowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne oraz coraz bardziej nowatorskie rozwiązania materiałowe.

Zobacz także: Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Budynki odpowiadające obecnym kryteriom estetyki powinny być proste w swojej formie. Forma budynku powinna współgrać z jego funkcją i odzwierciedlać ją w rozwiązaniach przestrzennych. Forma to też proporcja. Budynek powinien zachowywać proporcje sam w sobie, ale także powinien być proporcjonalny w stosunku do działki, czy przestrzeni, w którą jest wpisany. Proporcje budynku to nie tylko jego bryła, ale również, stosunek otworów, przeszkleń do powierzchni murów i dachu jeśli taki jest. Duże znaczenie dla estetyki budynku mają także użyte materiały wykończeniowe. Współczesna estetyka jest prostota, im więcej udziwnień w bryle, proporcjach i wykończeniu budynku tym gorszy efekt wizualny, a tym samym mniejsza wartość estetyczna.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Estetyka to zbiór kryteriów wg których obiekt wydaje się nam piękny.
Estetyka to zbiór kryteriów wg których obiekt wydaje się nam piękny.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama