reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu i jak je uzyskać?

Czym są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu i jak je uzyskać?

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu to zbiór informacji o jej przeznaczeniu, o możliwościach zagospodarowania naszej działki i doprowadzenia mediów.

Warunki zabudowy, w skrócie WZ, otrzymuje się w Wydziale Architektury w Urzędzie Gminy. Aby je uzyskać należy złożyć do Wydziału Architektury wniosek o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu wraz z załącznikami.

Załączniki

W skład załączników wchodzą: mapa sytuacyjno wysokościowa (geodezyjną) do celów projektowych terenu naszej działki, warunki przyłączenia poszczególnych mediów jak woda i kanalizacja, gaz, elektryczność. W niektórych urzędach wymagany jest również projekt architektoniczny koncepcyjny budynku, który chcemy wybudować, oraz wypis z ewidencji gruntów.

Zobacz także: Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

Mapa sytuacyjno-wysokościowa (geodezyjna) do celów projektowych 

Zamawiamy ją w Biurze Geodezji dla danej gminy z zaznaczeniem, że chodzi nam o mapę do otrzymania Warunków Zabudowy. Należy pamiętać, żeby dokument zawierał informacja na temat powierzchni naszej działki i terenów wokół, w obszarze równym potrójnej długości granic naszej działki. W Wydziale Architektury przyjmowany jest tylko oryginał mapy z pieczątką Biura Geodezji, ponieważ jest to dokument prawny.

Warunki przyłączenia

Uzyskujemy je u poszczególnych dystrybutorów mediów takich jak: wodociągi miejskie, gazownia czy dostawca energii elektrycznej. Należy wypełnić wniosek i załączyć podobną mapę sytuacyjno wysokościową jaką będziemy dawać w architekturze. Dla każdego wystąpienia będzie potrzebna oddzielna mapa i oddzielny wniosek. Należy liczyć się z tym, że wydanie takich warunków może zająć od dwóch tygodni do dwóch miesięcy w zależności od dostawcy. 

We wniosku o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu trzeba będzie podać następujące dane dotyczące działki takie jak: adres działki, numer działki i obrębu, w którym znajduje się działka oraz jej powierzchnię, które znajdują się w wypisie z ewidencji gruntów. Ponadto, musimy podać dane dotyczące samej inwestycji, takie jak: charakterystykę zamierzonej inwestycji, charakterystykę zabudowy, przewidywany niezbędny dojazd do działki, przewidywane zapotrzebowanie w zakresie zaopatrzenia w wodę, gaz, elektryczność oraz przewidywaną ilość odprowadzanej wody deszczowej i kanalizacyjnej. Potrzebna będzie także przewidywana niezbędna ilość miejsc parkingowych, przewidywany sposób zagospodarowania terenu wolnego od zabudowy w granicach objętych wnioskiem oraz dane charakteryzujące wpływ inwestycji na środowisko.

Zobacz także: Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy

Każda gmina na swojej stronie internetowej zamieszcza wzór wniosku o wydanie WZ. Przed rozpoczęciem całego procesu inwestycyjnego dobrze jest dokładnie przestudiować ten wniosek i załączniki. To może wiele wyjaśnić i pomóc w dalszych czynnościach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Warunki zabudowy otrzymuje się w Wydziale Architektury w Urzędzie Gminy.
Warunki zabudowy otrzymuje się w Wydziale Architektury w Urzędzie Gminy.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Śmidoda

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama