reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

Do spoinowania elewacji z klinkieru najlepiej wybierać gotowe mieszanki zapraw. Ich skład jest odpowiednio dobrany, co sprawia że mają one odpowiednie właściwości i trwałość. Kolor spoin powinien nie wchodzić w zbyt duży kontrast ze ścianą, znacznie lepiej prezentują się kolory stonowane i bardziej zbliżone do siebie.

Najlepiej wybierać i stosować z gotowe mieszanki, tylko wtedy będziemy mieć gwarancję jakości, trwałości i koloru. Poza tym, gotowe zaprawy są także łatwe w użyciu, bo wymagają jedynie wymieszania z wodą. Można oczywiście używać mieszanek wyrabianych na placu budowy, lecz są one dużo bardziej pracochłonne i mogą nie spełniać naszych oczekiwań. 

Zaprawy do wykończenia elewacji z klinkieru można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej z nich zaliczymy zaprawy, stosowanie zarówno do murowania jak i spoinowania. Przy użyciu tej metody, należy zaraz po związaniu zaprawy wygładzać spoiny. Do drugiej grupy zaliczymy: jedną zaprawę do murowania i jedną do spoinowania. Wypełnianie wolnych przestrzeni (spoin) zaczynamy dopiero, po wyskrobaniu nadmiaru zaprawy pozostałej po murowaniu. Prace związane z nakładaniem spoin, zaczynamy nie wcześniej niż po trzech dniach od murowania. Do spoinowania używamy specjalnej kielni zwaną spoinówką. 

W czasie wykonywania elewacji należy chronić mur przed czynnikami atmosferycznymi (deszczem, mrozem, wiatrem ) aby zaprawa (spoiny) odpowiednio związały.
W tym celu możemy na przykład ochronić ścianę czy mur folią.

Kiedyś mieliśmy do wyboru jedynie czerwone cegły klinkierowe teraz wybór kolorów i różnorodności faktur jest spory. Tak samo jest z kolorami spoin, możemy dobierać kolory wedle gustu a nie dostępności materiału. Mnogość kolorów cegieł jak i zapraw powoduje, że możemy oddać się małej fantazji przy wyborze elewacji.

Jasne spoiny ulegną szybkiemu zabrudzeniu, natomiast ciemne przyciemnią elewację, dlatego warto zastanowić się nad odpowiednim doborem koloru, bądź wybrać barwę pośrednią.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Do spoinowania elewacji z klinkieru najlepiej wybierać gotowe mieszanki zapraw
Do spoinowania elewacji z klinkieru najlepiej wybierać gotowe mieszanki zapraw

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama