| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Po co i jak zbroić tynk?

Po co i jak zbroić tynk?


Zbrojenie tynku pozwala na dowolne formowanie kształtów ścian i sufitów, dając nam duże możliwości w realizowaniu swoich wizji architektonicznych. Zbrojenie tynku chroni ściany i sufity przed pęknięciami i zarysowaniami, dlatego warto stosować je w każdym domu i mieszkaniu aby uniknąć nie potrzebnych remontów, wydatków i stresu z tym związanego.

Pękanie tynków jest normalnym zjawiskiem w nowo powstałych budynkach, niemniej jednak winy za to nie ponosi ani wykonawca ani projektant. W nowo powstałych domach, mieszkaniach każdy strop czy belki są obciążane w wyniku czego stopniowo się uginają. Podczas ugięć występuje większy nacisk na elementy, które znajdują się poniżej, czyli na ściany, które nie pękają, natomiast pęka najmniej wytrzymały na ściskanie i rozciąganie tynk, który jest dość kruchy i podatny na zniszczenia. 

Widok rys na ścianach nie należy do najpiękniejszych, wręcz szpeci i wygląda jakby nasze mieszkanie było zaniedbane. Oczywiście można „naprawić” tynki, niemniej jednak wiążę się to z pracami remontowymi i późniejszym malowaniem ścian.
Rozwiązaniem zapobiegającym pękaniu tynków, jest zastosowanie zbrojenia tynków w postaci siatki zbrojeniowej. Zapewni nam to wzmocnienie tynku i przeciwstawi się pracy stropów i belek niwelując powstawanie pęknięć czy rys na tynku.

Przy użyciu zbrojenia możemy stosować każdy rodzaj i sposób nakładania tynku. Tynk cementowo-wapienny i gipsowy możemy nakładać zarówno ręcznie jak i maszynowo. Tynki możemy zbroić zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.

Zbrojenie tynków występuje w postaci zgrzewalnej siatki zbrojeniowej z ocynkowanych prętów (siatka stalowa) w połączeniu perforowanym arkuszem kartonowym. Karton odpowiada za odpowiednią przyczepność nanoszonej zaprawy. W zależności od naszych potrzeb do dyspozycji mamy siatki „zwykłe” z nierdzewnego metalu oraz z wodoodpornym papierem bitumicznym, ten rodzaj siatki zastosujemy do pomieszczeń tak zwanych „mokrych” a nawet do basenów. 

Zbrojenie jest lekkie i łatwe w montażu, pasuje do każdego rodzaju podłoża: do drewna, betonu stali czy ścian murowanych. W zależności od rodzaju podłoża rożnie będziemy zbrojenie mocować. 

-Na ścianach murowanych warstwę kartonu przymocowaną fabrycznie do zbrojenia możemy usunąć, a zbrojenie kładziemy po naniesieniu 2/3 grubości tynku. Siatkę zbrojeniową mocujemy za pomocą specjalnych kołków. Następnym etapem jest naniesienie reszty tynku.
-Na ścianach drewnianych czy na profilach stalowych istotne jest by płyty zbrojeniowe mocować do profili w poprzek.
Zaleca się aby do wszystkich podłoży używać odpowiednich kotew do mocowania zbrojenia, płyty zbrojeniowe układać w mijankę oraz stosować zakłady 10-25 cm. Istotne jest także unikanie tworzenia zakładek wzdłuż linii okien i drzwi.

Ochrona przed rysami i pęknięciami jest istotną cechą zbrojenia tynku, lecz dzięki niemu możemy także dowolnie formować kształty ścian i sufitów. Łatwość i wszechstronność w montażu pozwalają na uzyskanie łuków, niestandardowych kształtów oraz wszelkich wymyślonych dekoracji architektonicznych. Wykończenie tych elementów nie stanowi żadnego problemu przy użyciu zbrojenia tynku.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zbrojenie tynku chroni ściany i sufity przed pęknięciami i zarysowaniami
Zbrojenie tynku chroni ściany i sufity przed pęknięciami i zarysowaniami

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »