reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Po co i jak zbroić tynk?

Po co i jak zbroić tynk?


Zbrojenie tynku pozwala na dowolne formowanie kształtów ścian i sufitów, dając nam duże możliwości w realizowaniu swoich wizji architektonicznych. Zbrojenie tynku chroni ściany i sufity przed pęknięciami i zarysowaniami, dlatego warto stosować je w każdym domu i mieszkaniu aby uniknąć nie potrzebnych remontów, wydatków i stresu z tym związanego.

Pękanie tynków jest normalnym zjawiskiem w nowo powstałych budynkach, niemniej jednak winy za to nie ponosi ani wykonawca ani projektant. W nowo powstałych domach, mieszkaniach każdy strop czy belki są obciążane w wyniku czego stopniowo się uginają. Podczas ugięć występuje większy nacisk na elementy, które znajdują się poniżej, czyli na ściany, które nie pękają, natomiast pęka najmniej wytrzymały na ściskanie i rozciąganie tynk, który jest dość kruchy i podatny na zniszczenia. 

Widok rys na ścianach nie należy do najpiękniejszych, wręcz szpeci i wygląda jakby nasze mieszkanie było zaniedbane. Oczywiście można „naprawić” tynki, niemniej jednak wiążę się to z pracami remontowymi i późniejszym malowaniem ścian.
Rozwiązaniem zapobiegającym pękaniu tynków, jest zastosowanie zbrojenia tynków w postaci siatki zbrojeniowej. Zapewni nam to wzmocnienie tynku i przeciwstawi się pracy stropów i belek niwelując powstawanie pęknięć czy rys na tynku.

Przy użyciu zbrojenia możemy stosować każdy rodzaj i sposób nakładania tynku. Tynk cementowo-wapienny i gipsowy możemy nakładać zarówno ręcznie jak i maszynowo. Tynki możemy zbroić zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.

Zbrojenie tynków występuje w postaci zgrzewalnej siatki zbrojeniowej z ocynkowanych prętów (siatka stalowa) w połączeniu perforowanym arkuszem kartonowym. Karton odpowiada za odpowiednią przyczepność nanoszonej zaprawy. W zależności od naszych potrzeb do dyspozycji mamy siatki „zwykłe” z nierdzewnego metalu oraz z wodoodpornym papierem bitumicznym, ten rodzaj siatki zastosujemy do pomieszczeń tak zwanych „mokrych” a nawet do basenów. 

Zbrojenie jest lekkie i łatwe w montażu, pasuje do każdego rodzaju podłoża: do drewna, betonu stali czy ścian murowanych. W zależności od rodzaju podłoża rożnie będziemy zbrojenie mocować. 

-Na ścianach murowanych warstwę kartonu przymocowaną fabrycznie do zbrojenia możemy usunąć, a zbrojenie kładziemy po naniesieniu 2/3 grubości tynku. Siatkę zbrojeniową mocujemy za pomocą specjalnych kołków. Następnym etapem jest naniesienie reszty tynku.
-Na ścianach drewnianych czy na profilach stalowych istotne jest by płyty zbrojeniowe mocować do profili w poprzek.
Zaleca się aby do wszystkich podłoży używać odpowiednich kotew do mocowania zbrojenia, płyty zbrojeniowe układać w mijankę oraz stosować zakłady 10-25 cm. Istotne jest także unikanie tworzenia zakładek wzdłuż linii okien i drzwi.

Ochrona przed rysami i pęknięciami jest istotną cechą zbrojenia tynku, lecz dzięki niemu możemy także dowolnie formować kształty ścian i sufitów. Łatwość i wszechstronność w montażu pozwalają na uzyskanie łuków, niestandardowych kształtów oraz wszelkich wymyślonych dekoracji architektonicznych. Wykończenie tych elementów nie stanowi żadnego problemu przy użyciu zbrojenia tynku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zbrojenie tynku chroni ściany i sufity przed pęknięciami i zarysowaniami
Zbrojenie tynku chroni ściany i sufity przed pęknięciami i zarysowaniami

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama