reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Tynk akrylowy – co to takiego i gdzie się go stosuje?

Tynk akrylowy – co to takiego i gdzie się go stosuje?


Tynk akrylowy jest alternatywą dla tynków mineralnych, głównie ze względu na dekoracyjną fakturę oraz ogromną paletę kolorów. Tynk akrylowy, jest rodzajem tynków cienkowarstwowych stosowanym na zewnątrz także w systemie BSO (bezspoinowy system ociepleń) jak i dekoracyjna wyprawa wewnętrzna. Niejednokrotnie występuje w postaci gotowych mieszanek co znacznie przyspiesza prace tynkarskie.

Tynk akrylowy jest dekoracyjnym tynkiem stosowanym zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Liczba kolorów i różnorodność faktur powoduje, że możemy w szybki sposób odmienić nasz dom. Tynk akrylowy jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, jest zmywalny i odporny na uszkodzenia mechaniczne, co przy stosunkowo niskiej cenie powoduje, że mamy do czynienia z bardzo ciekawym i dobrym materiałem.
W skład tynku akrylowego wchodzą spoiwa, żywice akrylowe oraz kruszywa fakturujące, dzięki którym otrzymujemy daną fakturę. Kruszywa w mieszance są różnego uziarnienia i w zależności od naszego wyboru tynku wynoszą od 1 do 2,5 mm.

Przed rozpoczęciem prac, całą powierzchnię przeznaczoną do tynkowania należy zagruntować środkiem akrylowo-gruntującym w kolorze tynku. Gotową mieszankę przed użyciem należy dokładnie wymieszać. Nakładając tynk należy wygładzać powierzchnie, należy pamiętać także o tym, aby na jednej ścianie nakładać mieszankę z tej samej partii oraz aby nie pozwolić na wyschniecie mieszance przed zakończeniem prac przy danym odcinku roboczym – unikniemy w ten sposób różnic w odcieniu koloru tynku.

Podczas prac tynkarskich warstwę tynku należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, deszczem oraz skrajnymi temperaturami.
Tynków akrylowych z powodu ich niskiej dyfuzyjności nie należy stosować w systemach ociepleniowych z wełny mineralnej, starych zawilgotniałych budynkach oraz przy stosowaniu materiałów mocno paro przepuszczalnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tynk akrylowy jest dekoracyjnym tynkiem stosowanym zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków
Tynk akrylowy jest dekoracyjnym tynkiem stosowanym zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama