reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Z czego wykonać ściankę działową?

Z czego wykonać ściankę działową?

Czy to w nowym projekcie domu, czy decydując się na gruntowny remont, chcąc podzielić wolną przestrzeń na mniejsze pomieszczenia, musimy zdecydować się na wykonanie ścianki działowej. Odpowiednia akustyka, ciężar i wytrzymałość to główne aspekty na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału na naszą ściankę działową.

Każdy materiał ma swoje właściwości, dlatego też to od nich zależeć będzie możliwość postawienia ścianki, czas jej wykonania, rodzaj wykończenia czy późniejsze mocowanie do niej choćby szafki czy obrazu.

Odpowiedni wybór materiału do wykonania ścianki działowej będzie miał późniejszy wpływ na jej użytkowanie. Przy wyborze materiałów i technologii jej wykonania, warto także zastanowić się nad izolacyjnością akustyczną wykonywanej ściany.

Jednostką współczynnika izolacyjności akustycznej Rw jest dB (decybel). Określa on wartość redukcji hałasu, znajdującego się z drugiej strony przegrody. Im większa wartość współczynnika Rw - tym lepsza izolacyjność akustyczna materiału i przegrody.

Producenci wartości wskaźnika izolacyjności akustycznej (Rw) dla swoich produktów podają w dB.

Masa materiału może decydować o tym, czy w ogóle będziemy mogli zastosować go do wykonania ściany działowej. Wykonując ścianę działową należy pamiętać o tym, że nie można przekroczyć nośności stropu, na którym będzie ona wykonywana. Nie dotyczy to nowo projektowanych budynków gdzie projektant z góry ustala zarówno nośność stropu, ciężar ścianki oraz rodzaj materiałów.

Ścianę z cegły pełnej otynkowaną tynkiem cementowo-wapiennym wykonuje się znacznie dłużej niż ścianę z bloczków silikatowych z tynkiem gipsowym cienkowarstwowym.

Elementem ważnym w późniejszym eksploatowaniu ściany będzie możliwość przybicia gwoździa czy przy mocowanie szafki do ściany. Często, w zależności od materiału może nie być to takie proste.

Stosując pustaki ceramiczne do wznoszenia ścian działowych, trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie stosować specjalne kołki, bez których nie powiesimy półki czy szafki. Przy ścianie z cegły dziurawki, z racji wolnych przestrzeni (pustek) w elementach nie będziemy mieli możliwości zamocowania kołków.

Ścianki działowe z poszyciem z płyt g-k – są bardzo popularnym rozwiązaniem. Charakteryzują się dużą lekkością , dobrą izolacyjnością akustyczną, szybkim montażem oraz łatwością prowadzenia instalacji we wnętrz ściany. Mogą być stawiane w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza oraz jako przegrody przeciw pożarowe. Grubość takiej ścianki wynosi ok. 5 cm.

Ścianki działowe z bloczków silikatowych – ich główną zaletą jest bardzo wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej. Charakteryzują się dużą dokładnością wykonania, dodatkowo istnieje możliwość łączenia bloczków na pióro i wpust co powoduje to możliwość zastosowania tynku cienkowarstwowego. Grubość ścianki wynosi ok. 8-12 cm.

Ścianki działowe z pustaków ceramicznych – charakteryzują się średnią izolacyjnością akustyczną. Grubość ścianki to ok. 8-12 cm.

Ścianki działowe z betonu komórkowego – bloczki betonu komórkowego są lekkie i łatwe w montażu. Muruje się je na cienkowarstwowe spoiny, niestety ich mała wytrzymałość powoduje utrudnienia w wieszaniu na nich szafek czy półek. Drugą wadą jest mała izolacyjność akustyczna, dlatego też należy stosować tynk tradycyjny. Grubość ścianki wynosi min. 5 cm.

Ścianki działowe z cegły pełnej – tradycyjne rozwiązanie, o dużej wytrzymałości i właściwościach akustycznych. Podstawową wadą jest ich duży ciężar, który powoduje, że nie wszędzie można je zastosować. Grubość ścianki wynosi 6,5 i 12 cm.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Odpowiedni wybór materiału do wykonania ścianki działowej będzie miał późniejszy wpływ na jej użytkowanie
Odpowiedni wybór materiału do wykonania ścianki działowej będzie miał późniejszy wpływ na jej użytkowanie

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama