| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Cegła na elewację: klinkierowa czy licowa?

Cegła na elewację: klinkierowa czy licowa?


Nie zależnie od tego czy wybierzemy cegłę klinkierową czy licową mamy gwarancję trwałej i bardzo eleganckiej elewacji. Poprzez dobór odpowiedniej faktury jak i koloru cegły możemy, nadać elewacji wyjątkowy charakter.

Cegła klinkierowa jak i licowa nalezą do grupy cegieł ceramicznych. Obie są mieszaniną gliny i piasku wypalaną w wysokiej temperaturze, co sprawia, że są naturalnym materiałem. Obie cegły są bardzo trwałe, wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych (mrozoodporne, odporne na powstawania grzybów, glonów czy na korozję chemiczno – biologiczną). Cechy tych cegieł powodują, że wykończenie elewacji tym materiałem będzie estetyczne oraz zachowa swój pierwotny wygląd przez bardzo długi czas.

Prawidłowo wykonana elewacja z cegły klinkierowej jak i licowej nie wymaga tak częstej renowacji jak fasada tynkowa. 

Obie cegły są bardzo estetyczne, dostępne są w wielu kolorach, fakturach oraz różnych wymiarów. Dzięki temu, mamy bardzo dużo możliwości, przy tworzeniu elewacji. Różnorodność kolorów cegieł powoduje, że bardzo dobrze komponują się one z takimi materiałami jak drewno, kamień, szkło a nawet aluminium. 

Choć obie cegły należą do materiałów bardzo wytrzymałych na ściskanie, to jednak cegła klinkierowa ma znacznie lepsze właściwości niż cegła licowa. Cegłę klinkierową z powodu dobrych wytrzymałościowych stosujemy nie tylko jako ścianę osłonową elewacji czy wykonania ogrodzenia, ale i do wymurowania kominów. Cegła licowa ma większą nasiąkliwością w porównaniu z cegłą klinkierową. Obie cegły w dość znaczący sposób różnią się także wyglądem. Cegła licówka wygląda jakby była wypalana dawnymi metodami, wygląda jakby była ręcznie formatowana z resztkami wypalonego węgla na strukturze. Licówka często wygląda jakby była starą cegłą, co daje nam możliwość na stworzenie klimatycznej elewacji a także ściany wewnętrznej w mieszkaniu czy domu. Cegły klinkierowe najczęściej występują jako „gładkie” tradycyjne, choć producenci oferują je o różnych fakturach czy kolorach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »