reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Wentylowany czy niewentylowany dach płaski?

Wentylowany czy niewentylowany dach płaski?


Dach w strefie klimatycznej w jakiej znajduje się Polska pełni ważną rolę ochronną przed deszczem, mrozem i upalnym słońcem. Musi być solidnie wykonany, aby przetrwać trudne warunki i zapewnić odpowiedni klimat wewnątrz domu.

Dach płaski ma zwykle 2 – 50 nachylenia, sprawia to, że woda deszczowa spływa powoli, a śnieg długo zalega na jego powierzchni. Dach płaski pełni funkcję dachu i stropu pomieszczeń, dlatego nazywany jest stropodachem. Warstwy (idąc od dołu), tworzące stropodach to: strop na którym rozłożona jest izolacja cieplna, warstwa nadbetonu i bezpośrednio na niej izolacja przeciwwilgociowa, najczęściej papa. Wszystkie elementy szczelnie przylegają do siebie co uniemożliwia przepływ powietrza. Jest to dach niewentylowany. Rozwiązania takie stosowane od wielu lat są dość ryzykowne i w wypadku nieszczelności górnej warstwy przykrycia wymagają kosztownego i rozległego remontu. Zawilgocona wełna traci własności termoizolacyjne, a przeciekająca woda dostaje się do pomieszczeń mieszkalnych. Łatanie miejscowe lepikami i łatami dekarskimi umożliwia pozbycie się problemu na kilka tygodni, ale nie naprawi szkód.
Nowoczesne dachy płaskie bez przestrzeni wentylującej ociepla się keramzytem ułożonym z co najmniej 2% spadkiem. Wylewka betonowa grubości 3 cm zapewni stabilne podłoże po warstwę papy. 

Lepszym rozwiązaniem eksploatacyjnym z tradycyjnym układem warstw jest zastosowanie płaskiego stropodachu wentylowanego. Spadek takiego dachu zawiera się między 50 – 150, warstwa izolacji termicznej znajduje się bezpośrednio na stropie, a przykrycie z papy lub blachy nad przestrzenią wentylacyjną. Układ ten umożliwia ruch powietrza przez niewielkie otwory w szczytowych ścianach zabudowy i ściankach kolankowych. Dobrze jest pozostawić otwory we wszystkich kierunkach, zapewni to ruch powietrza bez względu na kierunek wiejącego wiatru. Dach wentylowany zapobiega wykraplaniu się pary wodnej przenikającej z ogrzewanych pomieszczeń, dzięki czemu nie dochodzi do zawilgocenia warstw izolacji termicznej. Otwory w ściankach kolankowych, należy zabezpieczyć kratkami wentylacyjnymi, utrudni to ptakom wejście do przestrzeni między stropem a pokryciem. W przypadku kapitalnego remontu domu, w czasie którego zmieniamy konstrukcję dachu można, istniejący stropodach niewentylowany po wcześniejszym osuszeniu i zdjęciu zniszczonej warstwy pokrycia ocieplić. Nadbudowana drewniana konstrukcja dachu nieznacznie podniesie wysokość budynku i zapewni przestrzeń wentylacyjną dla nowej warstwy izolacji termicznej. Tak więc warto rozważyć zmianę konstrukcji i systemu pokrycia naszego domu zabierając się do remontu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama