REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wentylowany czy niewentylowany dach płaski?

Daniel Dębczak

REKLAMA

Dach w strefie klimatycznej w jakiej znajduje się Polska pełni ważną rolę ochronną przed deszczem, mrozem i upalnym słońcem. Musi być solidnie wykonany, aby przetrwać trudne warunki i zapewnić odpowiedni klimat wewnątrz domu.

Dach niewentylowany

REKLAMA

Dach płaski ma zwykle 2 – 50 nachylenia, sprawia to, że woda deszczowa spływa powoli, a śnieg długo zalega na jego powierzchni. Dach płaski pełni funkcję dachu i stropu pomieszczeń, dlatego nazywany jest stropodachem. Warstwy (idąc od dołu), tworzące stropodach to: strop na którym rozłożona jest izolacja cieplna, warstwa nadbetonu i bezpośrednio na niej izolacja przeciwwilgociowa, najczęściej papa. Wszystkie elementy szczelnie przylegają do siebie co uniemożliwia przepływ powietrza. Jest to dach niewentylowany. Rozwiązania takie stosowane od wielu lat są dość ryzykowne i w wypadku nieszczelności górnej warstwy przykrycia wymagają kosztownego i rozległego remontu. Zawilgocona wełna traci własności termoizolacyjne, a przeciekająca woda dostaje się do pomieszczeń mieszkalnych. Łatanie miejscowe lepikami i łatami dekarskimi umożliwia pozbycie się problemu na kilka tygodni, ale nie naprawi szkód.
Nowoczesne dachy płaskie bez przestrzeni wentylującej ociepla się keramzytem ułożonym z co najmniej 2% spadkiem. Wylewka betonowa grubości 3 cm zapewni stabilne podłoże po warstwę papy. 

Dach wentylowany

Lepszym rozwiązaniem eksploatacyjnym z tradycyjnym układem warstw jest zastosowanie płaskiego stropodachu wentylowanego. Spadek takiego dachu zawiera się między 50 – 150, warstwa izolacji termicznej znajduje się bezpośrednio na stropie, a przykrycie z papy lub blachy nad przestrzenią wentylacyjną. Układ ten umożliwia ruch powietrza przez niewielkie otwory w szczytowych ścianach zabudowy i ściankach kolankowych. Dobrze jest pozostawić otwory we wszystkich kierunkach, zapewni to ruch powietrza bez względu na kierunek wiejącego wiatru. Dach wentylowany zapobiega wykraplaniu się pary wodnej przenikającej z ogrzewanych pomieszczeń, dzięki czemu nie dochodzi do zawilgocenia warstw izolacji termicznej. Otwory w ściankach kolankowych, należy zabezpieczyć kratkami wentylacyjnymi, utrudni to ptakom wejście do przestrzeni między stropem a pokryciem. W przypadku kapitalnego remontu domu, w czasie którego zmieniamy konstrukcję dachu można, istniejący stropodach niewentylowany po wcześniejszym osuszeniu i zdjęciu zniszczonej warstwy pokrycia ocieplić. Nadbudowana drewniana konstrukcja dachu nieznacznie podniesie wysokość budynku i zapewni przestrzeń wentylacyjną dla nowej warstwy izolacji termicznej. Tak więc warto rozważyć zmianę konstrukcji i systemu pokrycia naszego domu zabierając się do remontu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA