reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ściany z ceramiki czy z betonu komórkowego?

Ściany z ceramiki czy z betonu komórkowego?


Wyroby ceramiczne od wieków są stosowane do wznoszenia różnych elementów budowli w tym także ścian. Ceramiczne wyroby budowlane, w głównej mierze składają się z gliny lub iłu oraz piasku i popiołu. Charakteryzuje je bardzo dobra termoizolacyjność a także mała porowatość i nasiąkliwość. Cegły ceramiczne w porównaniu z innymi materiałami są najmniej podatne na zmienność kształtu np. pod wpływem obciążeń statycznych, ciepła lub niskich temperatur. Beton komórkowy charakteryzuje się bardzo małą gęstością objętościową (jest lżejszy od ceramiki), ma także bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Wynika to przede wszystkim z zawartości zamkniętych w nim makro-porów, które stanowią świetny izolator termiczny.


O tym jaki materiał wybierzemy, często decyduje cena, niemniej jednak pod uwagę powinniśmy brać także parametry wytrzymałościowe, termiczne i akustyczne. Materiały ceramiczne przez stulecia stosowane do budowy potwierdzają swoją jakość i trwałość. Beton komórkowy to materiał dość nowy bo wynaleziony pod koniec XIX wieku.

Cienkie szczeliny w strukturze pustaków ceramicznych sprawiają, że są one materiałem dobrze akumulującym ciepło, nie są one jednak dobrym materiałem izolacyjnym, dlatego też najczęściej buduje się z nich tylko ściany z ociepleniem dwu lub trój warstwowe. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku ścian wznoszonych z ceramiki poryzowanej, która ze względu na technologię wykonania ma lepsze parametry izolacyjne. Ceramika poryzowana charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną, w związku z czym można z niej budować ściany jednowarstwowe.

Podczas budowy ścian jednowarstwowych z ceramiki poryzowanej, należy uważać aby nie powstawały mostki termiczne.

Beton komórkowy jest materiałem w skład którego wchodzą: piasek, woda i wapień. Materiał ten charakteryzuje się: dobrą izolacyjnością termiczną, łatwością obróbki i niewielką masą. Najczęściej produkowanymi z niego elementami są bloczki i płytki, niemniej jednak można z niego wykonywać większość elementów konstrukcyjnych budynku (np: nadproża oraz elementy dachów i stropów). Najczęściej wykonywanym rodzajem ścian z betonu komórkowego są ściany jednowarstwowe. Jeśli bloczki będą dobrej jakości i będą dokładnie dobrane pod względem wymiarów, zapewnią przegrodzie dobrą izolacyjność i wytrzymałość przez wiele lat.

Beton komórkowy jest materiałem, który akumuluje ciepło, wolno wyziębia się zimą i jest chłodny latem. Poza tym jest całkowicie mrozoodpornym i niepalny a wraz z upływem czasu nie pogarszają się jego właściwości techniczne.

Bloczki z betonu komórkowego w szczególności te o małej gęstości dobrze sprawdzają się przy ogrzewaniu domu pompą ciepła lub promiennikami elektrycznymi, skłania to do oszczędniejszego dawkowania energii i oszczędności.

Oba materiały stosowane do budowy ścian zewnętrznych należy chronić przed nasiąkaniem wodą, zaciekaniem i śniegiem. Bloczki z betonu komórkowego szybko chłoną wodę, mokre tracą swoje właściwości termiczne. Materiały ceramiczne słabiej pochłaniają wilgoć w związku z czym są bardziej odporne na ewentualne zawilgocenia.

Współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw) obu materiałów zależy od ich gęstości. Im jest ona większa, tym materiał jest lepiej izolujący. Najlepiej akustycznie izolują boczki z betonu komórkowego w odmianach 600 i 700, z materiałów ceramicznych najlepiej sprawdza się cegła klinkierowa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama