O tym jaki materiał wybierzemy, często decyduje cena, niemniej jednak pod uwagę powinniśmy brać także parametry wytrzymałościowe, termiczne i akustyczne. Materiały ceramiczne przez stulecia stosowane do budowy potwierdzają swoją jakość i trwałość. Beton komórkowy to materiał dość nowy bo wynaleziony pod koniec XIX wieku.
Cienkie szczeliny w strukturze pustaków ceramicznych sprawiają, że są one materiałem dobrze akumulującym ciepło, nie są one jednak dobrym materiałem izolacyjnym, dlatego też najczęściej buduje się z nich tylko ściany z ociepleniem dwu lub trój warstwowe. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku ścian wznoszonych z ceramiki poryzowanej, która ze względu na technologię wykonania ma lepsze parametry izolacyjne. Ceramika poryzowana charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną, w związku z czym można z niej budować ściany jednowarstwowe.
reklama
reklama
Podczas budowy ścian jednowarstwowych z ceramiki poryzowanej, należy uważać aby nie powstawały mostki termiczne.
Beton komórkowy jest materiałem w skład którego wchodzą: piasek, woda i wapień. Materiał ten charakteryzuje się: dobrą izolacyjnością termiczną, łatwością obróbki i niewielką masą. Najczęściej produkowanymi z niego elementami są bloczki i płytki, niemniej jednak można z niego wykonywać większość elementów konstrukcyjnych budynku (np: nadproża oraz elementy dachów i stropów). Najczęściej wykonywanym rodzajem ścian z betonu komórkowego są ściany jednowarstwowe. Jeśli bloczki będą dobrej jakości i będą dokładnie dobrane pod względem wymiarów, zapewnią przegrodzie dobrą izolacyjność i wytrzymałość przez wiele lat.
Beton komórkowy jest materiałem, który akumuluje ciepło, wolno wyziębia się zimą i jest chłodny latem. Poza tym jest całkowicie mrozoodpornym i niepalny a wraz z upływem czasu nie pogarszają się jego właściwości techniczne.
Bloczki z betonu komórkowego w szczególności te o małej gęstości dobrze sprawdzają się przy ogrzewaniu domu pompą ciepła lub promiennikami elektrycznymi, skłania to do oszczędniejszego dawkowania energii i oszczędności.
Oba materiały stosowane do budowy ścian zewnętrznych należy chronić przed nasiąkaniem wodą, zaciekaniem i śniegiem. Bloczki z betonu komórkowego szybko chłoną wodę, mokre tracą swoje właściwości termiczne. Materiały ceramiczne słabiej pochłaniają wilgoć w związku z czym są bardziej odporne na ewentualne zawilgocenia.
Współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw) obu materiałów zależy od ich gęstości. Im jest ona większa, tym materiał jest lepiej izolujący. Najlepiej akustycznie izolują boczki z betonu komórkowego w odmianach 600 i 700, z materiałów ceramicznych najlepiej sprawdza się cegła klinkierowa.