reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Strop monolityczny czy gęstożebrowy?

Strop monolityczny czy gęstożebrowy?


Strop gęstożebrowy lepiej sprawdza się przy dużych rozpiętościach, stropy monolityczne zaleca się stosować w przypadku skomplikowanych kształtów. Są to jedne z kilku powodów branych pod uwagę przy projektowaniu poziomej przegrody budynku.

Stropy gęsto żebrowe takie jak Teriva czy Ackerman, konstruowane na bazie nośnych belek i pustaków ceramicznych lub betonowych, są w stanie przenieść duże obciążenia zachowując przy tym małe ugięcia. Odpowiednie dozbrojenia i zagęszczenia belek, pozwalają na wznoszenie ścian działowych i wspieranie więźby dachowej na stropie. Takie rozwiązania muszą być przewidziane już na etapie projektowania budynku, bo prefabrykowane elementy nie pozwalają na korekty błędów w czasie wbudowywania ich w konstrukcję. Dla ułatwienia wielu architektów i konstruktorów projektuje swoje budynki w wymiarach modułowych na wypadek gdyby inwestor chciał wykorzystać strop prefabrykowany. Duże rozpiętości sięgające 11 m mogą być przekryte stropem gęsto żebrowym zachowując bezpieczeństwo
konstrukcji i normowe ugięcie, czego nie udałoby się uzyskać w stropie monolitycznym przy relatywnie niskich nakładach finansowych. Pozwala to na oszczędność pieniędzy i czasu bo stropy te będące szalunkiem traconym nie wymagają pełnego deskowania.

Strop monolityczny, w którym elementem nośnym są zwykle dwie siatki prętów układanych prostopadle względem siebie, lepiej spełnia swoje zadania przy mniejszych rozpiętościach pomiędzy podporami i bardziej skomplikowanych kształtach. Wymagające odpowiedniej ilości desek lub przy większych konstrukcjach deskowań systemowych szalunki są czasochłonne w ustawieniu. Gęsto podparty szalunek, na 28 dni całkowicie blokuje prace na kondygnacji pod stropem. Wymaga to pracy
kilku osób jednocześnie, następnie układa się zbrojenie wiążąc każde przecięcie się prętów. Wszystkie stropy monolityczne niekiedy o grubości nawet 25 cm wymagają betonowania bez przerw roboczych, co wymaga ciągłej pracy przez kilkanaście godzin przy ciągłym dostarczaniu betonu. W przypadku domów
jednorodzinnych zamawiane deski służące do budowy deskowania pod strop, po oczyszczeniu służą potem jako deskowania krokwi lub zostają pocięte na łaty pod blachodachówkę.

W obu rodzajach stropów należy odpowiednio dbać o wylaną warstwę betonu. W czasie intensywnego nagrzewania przez słońce, trzeba polewać stygnący beton wodą, aby wierzchnia warstwa nie popękała. W stropach gęsto żebrowych jest to warstwa współpracująca z wieńcami i zespajająca zbrojenie z pustakami ceramicznymi. W stropie żelbetowym wierzchnia część jest otuliną górnej siatki zbrojenia, jej uszkodzenie narazi stal na korozję co zmniejszy trwałość i wytrzymałość płyty stropowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama