reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym charakteryzuje się strop Ackermana?

Czym charakteryzuje się strop Ackermana?


Strop Ackermana jest najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym stropem gęstożebrowym w budownictwie mieszkaniowym. Do wypełnienia stropu stosuje się ceramiczne pustaki zalewane warstwą nadbetonu. Grubość wylewki i wysokość pustaków zależą od wartości obciążeń zmiennych.


Strop Ackermana jest lekki, a puste w środku kształtki ceramiczne zapewniają sztywność nie obciążając nadmiernie ścian konstrukcyjnych. Zbudowany z żelbetowych belek nośnych szerokości 7 cm w rozstawie osiowym co 31 cm wymaga modułowego rozstawu ścian nośnych. Pustaki w zależności od wymaganej nośności, o wymiarach 15, 18, 20 i 22 cm wysokości i długości 19,5 oraz 29,5 cm, pozwalają na szybkie ułożenie konstrukcji. Pas dolny tworzony przez belki i pustaki ceramiczne jest jednocześnie szalunkiem traconym, dzięki temu nie ma konieczności pełnego deskowania stropu, a jedynie miejscowe podparcie w kierunku przeciwnym do ułożonych belek nośnych. Spodnia warstwa jest dobrym podłożem dla tynku będącego wykończeniem sufitu dolnych pomieszczeń.

Charakterystyczne dla stropu typu Ackermana jest brak podciągów i żeber. Płyta opiera się bezpośrednio na słupie rozszerzonym u góry w kształcie grzyba. Rozwiązanie to z zastosowaniem wysokich pustaków ceramicznych i silnie zbrojonych belek pozwala przenosić stropom Ackermana duże obciążenia użytkowe powyżej 5 kN/m2. Toteż stosowane są w magazynach i budynkach przemysłowych i bibliotekach. Znajdujące się w pustakach powietrze sprawia, że strop jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym niż strop monolityczny.

Zaletą stropu Ackermana jest łatwość jego wykonania bez użycia dźwigu, 4 osobowa ekipa jest w stanie w ciągu dnia ułożyć strop na powierzchni 120 m2 i przygotować do wylewania warstwy nadbetonu. Już po 14 dniach od zalania można wznosić ściany na wyższej kondygnacji i układać instalacje. Jednak, podpory pod belkami można zdjąć dopiero po 28 dniach, unikając w ten sposób trwałych odkształceń stropu. Należy pamiętać, aby dokładnie sprawdzić każdy element nośny przed ułożeniem na stropie.

Belki żelbetowe w czasie transportu mogą pękać i nie nadają się do użycia na budowie. Zbrojenie belek szybko ulega zniszczeniu przez korozję, dlatego w składzie budowlanym warto samodzielnie wybrać elementy. Drobne pęknięcia na pustakach są dopuszczalne, ale nie pozwólmy aby wylewany na nie beton wypełnił puste przestrzenie. Ze wszystkich dostępnych na rynku stropów gęsto żebrowych strop Ackermana jest sprawdzonym i elastycznym rozwiązaniem, które łatwo dopasować do potrzeb każdego inwestora.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama