REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym charakteryzuje się strop Ackermana?

Daniel Dębczak

REKLAMA

Strop Ackermana jest najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym stropem gęstożebrowym w budownictwie mieszkaniowym. Do wypełnienia stropu stosuje się ceramiczne pustaki zalewane warstwą nadbetonu. Grubość wylewki i wysokość pustaków zależą od wartości obciążeń zmiennych.

REKLAMA

Strop Ackermana jest lekki, a puste w środku kształtki ceramiczne zapewniają sztywność nie obciążając nadmiernie ścian konstrukcyjnych. Zbudowany z żelbetowych belek nośnych szerokości 7 cm w rozstawie osiowym co 31 cm wymaga modułowego rozstawu ścian nośnych. Pustaki w zależności od wymaganej nośności, o wymiarach 15, 18, 20 i 22 cm wysokości i długości 19,5 oraz 29,5 cm, pozwalają na szybkie ułożenie konstrukcji. Pas dolny tworzony przez belki i pustaki ceramiczne jest jednocześnie szalunkiem traconym, dzięki temu nie ma konieczności pełnego deskowania stropu, a jedynie miejscowe podparcie w kierunku przeciwnym do ułożonych belek nośnych. Spodnia warstwa jest dobrym podłożem dla tynku będącego wykończeniem sufitu dolnych pomieszczeń.

REKLAMA

Charakterystyczne dla stropu typu Ackermana jest brak podciągów i żeber. Płyta opiera się bezpośrednio na słupie rozszerzonym u góry w kształcie grzyba. Rozwiązanie to z zastosowaniem wysokich pustaków ceramicznych i silnie zbrojonych belek pozwala przenosić stropom Ackermana duże obciążenia użytkowe powyżej 5 kN/m2. Toteż stosowane są w magazynach i budynkach przemysłowych i bibliotekach. Znajdujące się w pustakach powietrze sprawia, że strop jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym niż strop monolityczny.

REKLAMA

Zaletą stropu Ackermana jest łatwość jego wykonania bez użycia dźwigu, 4 osobowa ekipa jest w stanie w ciągu dnia ułożyć strop na powierzchni 120 m2 i przygotować do wylewania warstwy nadbetonu. Już po 14 dniach od zalania można wznosić ściany na wyższej kondygnacji i układać instalacje. Jednak, podpory pod belkami można zdjąć dopiero po 28 dniach, unikając w ten sposób trwałych odkształceń stropu. Należy pamiętać, aby dokładnie sprawdzić każdy element nośny przed ułożeniem na stropie.

Belki żelbetowe w czasie transportu mogą pękać i nie nadają się do użycia na budowie. Zbrojenie belek szybko ulega zniszczeniu przez korozję, dlatego w składzie budowlanym warto samodzielnie wybrać elementy. Drobne pęknięcia na pustakach są dopuszczalne, ale nie pozwólmy aby wylewany na nie beton wypełnił puste przestrzenie. Ze wszystkich dostępnych na rynku stropów gęsto żebrowych strop Ackermana jest sprawdzonym i elastycznym rozwiązaniem, które łatwo dopasować do potrzeb każdego inwestora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA