| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Odwodnienie fundamentów – czym jest drenaż opaskowy?

Odwodnienie fundamentów – czym jest drenaż opaskowy?

Obecnie piwnice w domach jednorodzinnych rzadziej wykorzystywane są jako pomieszczenia do składowania lub magazynowania, a częściej jako dodatkowa powierzchnia użytkowa. Dlatego też, już podczas budowy domu, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich wykonania, tak aby podczas późniejszego użytkowania utrzymać w nich podobny klimat jak w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych.

W budynkach bez piwnicy wszystkie ściany zewnętrzne i wewnętrzne oraz posadzki powinny mieć izolację chroniącą przed różnymi rodzajami wody gruntownej, wodą wolną pochodzącą z opadów atmosferycznych lub naturalnego zwierciadła wody, bądź też kapilarnym podsiąkaniem wilgoci, przy gruntach spoistych. W domach, w których w pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu terenu mamy posadki, należy zastosować drenaż opaskowy odprowadzający wodę poza obszar fundamentów. Drenaż chroni przed podsiąkaniem wód gruntowych oraz zapewnia chłonną warstwę gruntu zdolną szybko przejąć wodę opadową.

Zobacz także: Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Drenaż opaskowy, to perforowana rura biegnąca wokół fundamentów z odpowiednimi spadkami w kierunku studzienek zbiorczych. Perforacje (szczeliny w rurze) mają odpowiednie wielkości dobierane indywidualnie do rodzaju gruntu i wysokości stanu wód gruntowych. Minimalna głębokość położenia drenażu znajduje się, na głębokości posadowienia podstawy ław i w minimalnej odległości 50 cm od zewnętrznej krawędzi ściany fundamentowej. Spadek rury w kierunku studzienki zbiorczej powinien wynosić co najmniej 2% i wpadać do niej na wysokości 10 – 15 cm ponad dnem. Drenaż opaskowy stosuje się po to, aby drobiny płynące wraz z wodą mogły osiadać na dnie studzienki i nie niszczyły pompy. Poprawnie umiejscowiony drenaż zasypuje się filtrem żwirowym, można zastosować także mieszaninę ze żwiru i drobnych kamieni. Taka mieszanka wypełnia całą warstwę powyżej drenażu, aż do powierzchni terenu.

Dobierając pompę do opróżniania studzienki zbiorczej należy wziąć pod uwagę nie tylko jej wydajność, ale również energooszczędność. W czasie wiosennych roztopów częstotliwość pracy pompy może być duża, co niekorzystnie odbije się na rachunku za energię elektryczną, w czasie ulewnego deszczu warto aby pompa pracowała szybko i wydajnie. Musi być ona także wyposażona w pływak, który samoczynnie załączy ją gdy poziom wody podniesie się do określonej wysokości.

Zobacz także: Jak odwodnić powierzchnię działki?

Pamiętajmy, aby wodę odprowadzać jak najdalej od budynku. W czasie suchego okresu zgromadzona w szczelnej studzience woda może nam posłużyć do podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Poprawnie wykonany drenaż zapewnia całoroczne korzystanie z suchej piwnicy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »