reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak solidnie wykonać fundamenty?

Jak solidnie wykonać fundamenty?

Dobrze wykonany fundament stanowi bezpieczną podstawę domu. Od jakości jego wykonania zależy stabilność i trwałość całej budowli. Podstawowa wiedza jest niezbędna każdemu inwestorowi, aby mógł podjąć dobre decyzje i sprawnie ocenić jakość wykonania pracy na jego budowie.

Do odpowiedniego wykonania podstawowej części każdej konstrukcji służy projekt, który uwzględnia ciężar budynku i warunki gruntowe. Zaraz po rozmierzeniu przez geodetę osi fundamentów następuje wykonanie wykopu, który powinien spodnią warstwę pozostawić nienaruszoną. Dolną część zawsze wypełnia się tzw. chudym betonem klasy B10, wylewając chodnik szerszy o około 10 cm od ławy fundamentowej i grubszy o 10 cm.

Na zastygniętym betonie układamy szalunek oraz zbrojenie ław i stóp fundamentowych. Pamiętajmy aby zastosować podkładki betonowe pod prętami belek zbrojeniowych dla zapewnienia odpowiedniej grubości otuliny. Jest to ważne, aby stal zatopiona w betonie w trudnych warunkach będąc długotrwale pod wodą nie była narażona na rdzę. Zalany i odpowiednio zawibrowany beton w ławach i stopach po kilkudniowym stygnięciu nadaje się do wznoszenia ścian fundamentowych. Do tego celu obecnie najczęściej stosuje się bloczki betonowe łączone zaprawą wapienną z dodatkiem uszczelniacza.

Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?

Tak wykonana ściana wymaga zabezpieczenia lepikiem i ociepleniem styropianem od zewnątrz. Można pominąć izolację ścian stanowiących podstawę wewnętrznych przegród konstrukcyjnych, ponieważ nie są one narażone na przemarzanie w przeciwieństwie do ścian zewnętrznych. Dobierając lepik sprawdźmy, czy nie reaguje on ze styropianem powodując jego zniszczenie. Styropian szczelnie obkłada się folią stosując duże zakłady, minimum 50 cm i zasypując mieszanką żwiru i piasku. Zminimalizuje to ryzyko podciągania wody w górę ścian konstrukcyjnych w część nadziemną.

Zobacz także: Etapy wykonywania fundamentów

W przypadku budynków bez piwnicy, przestrzeń między ścianami fundamentowymi zasypuje się piaskiem o dużej przepuszczalności wody. Piasek wsypuje się warstwami po 15-20 cm zagęszczając mechanicznie, zwarta struktura gruntu wewnątrz ścian utrudni wodzie gruntowej podsiąkanie blisko pod posadzki pomieszczeń mieszkalnych. Warto również wyposażyć fundament w drenaż opaskowy obiegające z zewnątrz budynek. Zapewnia to odprowadzenie wody z sąsiedztwa ław i zmniejsza ryzyko zawilgocenia kondygnacji podziemnych.

Zobacz także: Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dobrze wykonany fundament stanowi bezpieczną podstawę domu.
Dobrze wykonany fundament stanowi bezpieczną podstawę domu.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama