REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak solidnie wykonać fundamenty?

Daniel Dębczak
Dobrze wykonany fundament stanowi bezpieczną podstawę domu.
Dobrze wykonany fundament stanowi bezpieczną podstawę domu.

REKLAMA

REKLAMA

Dobrze wykonany fundament stanowi bezpieczną podstawę domu. Od jakości jego wykonania zależy stabilność i trwałość całej budowli. Podstawowa wiedza jest niezbędna każdemu inwestorowi, aby mógł podjąć dobre decyzje i sprawnie ocenić jakość wykonania pracy na jego budowie.

REKLAMA

Do odpowiedniego wykonania podstawowej części każdej konstrukcji służy projekt, który uwzględnia ciężar budynku i warunki gruntowe. Zaraz po rozmierzeniu przez geodetę osi fundamentów następuje wykonanie wykopu, który powinien spodnią warstwę pozostawić nienaruszoną. Dolną część zawsze wypełnia się tzw. chudym betonem klasy B10, wylewając chodnik szerszy o około 10 cm od ławy fundamentowej i grubszy o 10 cm.

REKLAMA

Na zastygniętym betonie układamy szalunek oraz zbrojenie ław i stóp fundamentowych. Pamiętajmy aby zastosować podkładki betonowe pod prętami belek zbrojeniowych dla zapewnienia odpowiedniej grubości otuliny. Jest to ważne, aby stal zatopiona w betonie w trudnych warunkach będąc długotrwale pod wodą nie była narażona na rdzę. Zalany i odpowiednio zawibrowany beton w ławach i stopach po kilkudniowym stygnięciu nadaje się do wznoszenia ścian fundamentowych. Do tego celu obecnie najczęściej stosuje się bloczki betonowe łączone zaprawą wapienną z dodatkiem uszczelniacza.

Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?

Tak wykonana ściana wymaga zabezpieczenia lepikiem i ociepleniem styropianem od zewnątrz. Można pominąć izolację ścian stanowiących podstawę wewnętrznych przegród konstrukcyjnych, ponieważ nie są one narażone na przemarzanie w przeciwieństwie do ścian zewnętrznych. Dobierając lepik sprawdźmy, czy nie reaguje on ze styropianem powodując jego zniszczenie. Styropian szczelnie obkłada się folią stosując duże zakłady, minimum 50 cm i zasypując mieszanką żwiru i piasku. Zminimalizuje to ryzyko podciągania wody w górę ścian konstrukcyjnych w część nadziemną.

Zobacz także: Etapy wykonywania fundamentów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku budynków bez piwnicy, przestrzeń między ścianami fundamentowymi zasypuje się piaskiem o dużej przepuszczalności wody. Piasek wsypuje się warstwami po 15-20 cm zagęszczając mechanicznie, zwarta struktura gruntu wewnątrz ścian utrudni wodzie gruntowej podsiąkanie blisko pod posadzki pomieszczeń mieszkalnych. Warto również wyposażyć fundament w drenaż opaskowy obiegające z zewnątrz budynek. Zapewnia to odprowadzenie wody z sąsiedztwa ław i zmniejsza ryzyko zawilgocenia kondygnacji podziemnych.

Zobacz także: Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA