reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

Jak prawidłowo izolować fundamenty podczas budowy domu?

Oszczędności na położeniu dokładnej izolacji fundamentów są efektem często spotykanych przemarzniętych, zawilgoconych ścian, na których nierzadko pojawia się grzyb. Bez znaczenia jest, czy w budynku znajduje się piwnica czy nie, starannie wykonana izolacja pozwoli nam uniknąć kosztów związanych z remontem bądź naprawą przemarzniętych i zawilgoconych fundamentów i ścian.

Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania, systematycznie niszcząc podstawy naszego domu. Zaprawa chroniąca ścianę, również będzie podciągać wilgoć i niszczyć ją w ten sam sposób. Zabezpieczeniami fundamentów są: hydroizolacja oraz termoizolacja. Termoizolacja, jest szczególnie ważna w przypadku budynków podpiwniczonych, w których poziom posadzki znajduje się poniżej poziomu terenu.

Zobacz także: Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?

Hydroizolację układa się w formie mineralnych wypraw izolacyjnych albo z materiałów pochodzenia bitumicznego, które są częściej stosowane ze względu na swoją trwałość i względnie łatwy montaż. Masy jednoskładnikowe są bardziej wrażliwe na temperaturę i wilgotność powietrza, co uniemożliwia szybkie zasypywanie fundamentów poprzez dłuższy czas wiązania, dlatego bardziej polecane są masy dwukomponentowe. Materiały pochodzenia mineralnego charakteryzują się dużą sztywnością i możliwością powstawania naprężeń skurczowych, więc na wykonanie izolacji fundamentów częściej stosuje się bitumy, które są bardziej elastyczne.

Zobacz także:  Czym jest hydroizolacja typu ciężkiego?

Przed położeniem izolacji, należy najpierw zagruntować izolowaną powierzchnię. Materiały przeznaczone do gruntowania, powinny gwarantować przyczepność tworzywa izolującego oraz wiązanie pyłu, który występuje na powierzchni muru. Powłoki bitumiczne nakłada się w dwóch warstwach za pomocą szpachlowania, natrysku lub malowania ręcznego. Przed przystąpieniem do nakładania pierwszej warstwy hydroizolacji, należy metodą szpachlowania wyrównać podłoże i je zagruntować. Ze względów technologicznych należy, podczas aplikacji drugiej warstwy izolacji, pamiętać o zachowaniu wymaganego przez producentów okresu karencji. Grubość powłoki zależy od stosowanego materiału hydroizolacyjnego oraz technologii, przykładowo dla wody nie wywierającej ciśnienia hydrostatycznego wynosi ona zwykle około 4-5 mm. Stosując tego typu hydroizolację, trzeba pamiętać, że temperatura podłoża i powietrza powinny wynosić co najmniej +5°C. Przed wyschnięciem powłoki izolacyjnej koniecznie też należy wykluczyć działanie mrozu i obciążenie wodą.

Zobacz także: O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Zabezpieczanie powłok izolacyjnych podczas ich nakładania polega na ich ochronie przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, np. przez nałożenie folii. Niezabezpieczone izolacje należy chronić przed obciążeniami, np. przez materiały budowlane, sprzęt i rusztowania, czy spiętrzoną wodą. Podczas schnięcia izolacje trzeba także zabezpieczyć przed działaniem mrozu - np. stosując nadmuch ciepłego powietrza. W tym przypadku nie wolno stosować otwartego ognia i promieni podczerwonych. Powłok bitumiczne należy chronić przed substancjami dla nich szkodliwymi tj. smary, paliwa, rozpuszczalniki lub oleje szalunkowe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania.
Izolacja pozioma jak i pionowa jest niezbędna do utrzymania fundamentów w jak najlepszym stanie. Źle zaizolowany fundament będzie chłoną i podciągał wilgoć z gruntu a także każda ilość wody, która znajdzie się na głębokości mniejszej niż głębokość przemarzania.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama