| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Czy warto zatrudnić inwestora zastępczego?

Budując dom nie musimy się znać na wszystkim, wystarczy, że zatrudnimy inwestora zastępczego, który zadba o naszą budowę. Inwestor bezpośredni realizuje określoną inwestycję i dysponuje przeznaczonymi na ten cel środkami finansowymi. Inwestor zastępczy przejmuje obowiązki inwestora bezpośredniego zajmując się organizacją i koordynacją budowlanego procesu inwestycyjnego.

Inwestor zastępczy zajmuje się kontrolą tempa wykonywanych prac zgodnie z harmonogramem, realizacją poszczególnych etapów budowy, jakością wykonanych prac i ich zgodnością zarówno z normami, jak i ze specyfikacją całego przedsięwzięcia. Jednocześnie ponosi pełną odpowiedzialność za zgodność wykonanych prac z zamówieniem przedłożonym przez inwestora.

Najmując firmę prowadzącą kompleksowo budowę naszego domu, koniecznie musimy sprawdzić jej wiarygodność. Warto zapytać o już realizowane budowy o podobnym wymiarze oraz zasięgnąć opinii od właścicieli powstałych nieruchomości. Zaletą zatrudnienia inwestora zastępczego jest to, że zadba on o podwykonawców, a jego doświadczenie w branży zapewni płynność w postępach budowy. Zajmie się formalnościami na każdym etapie, a zamawiane przez niego duże ilości materiałów budowlanych na każdą z prowadzonych budów, pozwolą nam zaoszczędzić na cenach kupowanych materiałów.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy

Znajomość przepisów może ułatwić nam korzystanie z ulg lub odliczenia podatku VAT za niektóre materiały. Życzliwy inwestor zastępczy pomoże w pozyskaniu dotacji na instalacje ekologiczne.

Poza inwestorem zastępczym warto zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego, który dopilnuje generalnego wykonawcę. Wykonując nadzór na podstawie umowy-zlecenia, odpowiada za szkodę wyrządzoną nienależnym wykonaniem umowy. Zadba o jakość wykonania i wytknie każdy błąd wykonawców na każdym etapie budowy.

Zobacz także: Jakie są obowiązki kierownika budowy?

Pamiętajmy, aby sporządzona umowa z inwestorem zastępczym określała dokładnie termin zakończenia budowy, kary umowne za każdy dzień zwłoki oraz ilość transz w jakich będziemy płacić wykonawcy. Formalności regulują przebieg finansowania i jednocześnie zabezpieczają interesy obu stron. Częstym problemem z inwestorem zastępczym jest oddanie budowy po terminie. Wtedy oczywiście mamy prawo egzekwować kary umowne lub nie zapłacić ostatniej części pieniędzy. Poważnym zagrożeniem jest sytuacja gdy inwestor spóźnia się z wykonaniem dachu przed okresem zimowym, lub chce wykonywać roboty żelbetowe w czasie silnych mrozów, aby za wszelką cenę dotrzymać terminu. Ważną i najczęściej przemawiającą za zatrudnieniem inwestora zastępczego jest sytuacja gdy nie znamy fachu budowlanego. Jednak pamiętajmy, że. inwestor zastępczy nie zostaje automatycznie wykonawcą robót budowlanych. Wykonawstwo musi wynikać z osobnego kontraktu - umowy o roboty budowlane, który zawierany jest pomiędzy inwestorem a wykonawcą, a ten nie jest od wykonywania obowiązków inwestora.

Zobacz także: Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Inwestor zastępczy zadba o budowę domu.
Inwestor zastępczy zadba o budowę domu.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »