reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak dobrać pokrycie dachu do jego kształtu?

Jak dobrać pokrycie dachu do jego kształtu?

Dach stanowi przekrycie budynku, zapewniając mu m.in. ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, ale także kształtuje całą jego bryłę. Odpowiedni kształt dachu może dać nam możliwość powiększenia przestrzeni użytkowej budynku, przez zagospodarowanie poddasza.

Duża ilość połaci i płaszczyzn dachu, okien połaciowych oraz zdobień architektonicznych (lukarny, wieżyczki) mogą utrudniać przykrycie dachu. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie przykrycia małoformatowego i elastycznego. 

Bardziej skomplikowany kształt dachu wymaga częstszego przycinania elementów pokrycia, co doprowadza do większych strat materiału. Zaleca się wtedy wybierać np. dachówkę ceramiczną o małych formatach, niż blachy w dużych arkuszach. Szerokie możliwości zastosowania i modelowania dają też gonty bitumiczne i ekologiczne materiały, takie jak trzcina, czy gont drewniany.

Więźba i rodzaj konstrukcji dachu są zależne od jego kształtu i wielkości, ale również od jego pokrycia, które powinno być już określone na etapie projektowania dachu. Zmiany wprowadzone w fazie wykonywania mogą pociągnąć za sobą duże koszty, bowiem każdy rodzaj pokrycia ma swój określony ciężar i sposób mocowania do konstrukcji dachu.

Rodzaj pokrycia dachu należy wybierać już na etapie projektowania dachu, ponieważ pociąga on za sobą warunki wytrzymałościowe więźby dachowej. Również przy remoncie i planowanej wymianie pokrycia należy sprawdzić czy elementy konstrukcji „udźwigną nasz wybór”.

Spadek dachu wynika z warunków atmosferycznych panujących w danym regionie, tj. stref wiatrowej i śniegowej, w jakich znajduje się budynek.
Należy pamiętać, że im mniejsze nachylenie dachu, tym wolniej spływa z niego woda, więc co za tym idzie, materiał z jakiego pokryty jest dach powinien być bardziej wodoszczelny. Typowe kąty nachylenia dla różnych rodzajów pokrycia przedstawiono w tabeli poniżej.

RODZAJ POKRYCIAKĄT NACHYLENIA DACHU
Blachodachówka i blacha falista>12°
Dachówka karpiówka35°-45°
Dachówka zakładkowa31°-45°
Gonty bitumiczne11°-45°
Gonty drewniane39°-51°
Strzecha45°-64°
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Spadek dachu wynika z warunków atmosferycznych panujących w danym regionie
Spadek dachu wynika z warunków atmosferycznych panujących w danym regionie

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama