reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Fundamenty murowane czy monolityczne?

Fundamenty murowane czy monolityczne?

Fundamenty są najważniejszą częścią konstrukcyjną budynku. Chociaż są najmniej widoczne, to od nich właśnie zależy trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Fundamenty przenoszą wszystkie obciążenia budynku na grunt. Źle skonstruowane fundamenty mogą być przyczyną uszkodzenia struktury, spękań przegród, a nawet prowadzić do katastrofy budowlanej. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na wybór rodzaju fundamentów.

Fundamenty to najbardziej obciążone elementy konstrukcji, dlatego do ich wykonywania należy stosować materiały o dużej wytrzymałości na ściskanie. Ze względu na środowisko w jakim się będą znajdować, tj. wilgotny grunt, a nawet wody gruntowe, materiały te nie powinny być nasiąkliwe i podatne na działanie niskich temperatur.

Fundamenty monolityczne

Fundamenty monolityczne robi się z betonu klasy C12/15, C16/20 lub C20/25. Niedogodnością związaną z ich budową jest konieczność wykonywania deskowania. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie deskowania wielokrotnego użytku, które w znacznym stopniu obniżą koszty budowy. Zaletą betonowych ścian jest ich duża wytrzymałość na ściskanie i odporność na zawilgocenie. Fundamenty monolityczne polecane są przy posadowieniach na gruntach niejednorodnych i poniżej zwierciadła wody gruntowej. W przypadku stosowania tego typu fundamentów możliwe są różnorodne warianty zbrojenia, w przeciwieństwie do fundamentów murowanych, w których da się wykonać jedynie proste zbrojenie poziome. Przy wykonywaniu fundamentów monolitycznych należy zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia, co czasami może utrudnić pracę i wydłużyć czas wykonywania. Wadą jest również pracochłonna pielęgnacja betonu podczas dojrzewania.

Zobacz także:  Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

Fundamenty murowane

Fundamenty murowane wykonywane są z bloczków lub pustaków zasypowych, które w trakcie budowy ścian wypełnia się betonem. Pustaki zasypowe pełnią więc funkcję deskowania traconego. W ich otworach można pionowo umieszczać pręty zbrojeniowe. Fundamenty murowane polecane są do gruntów spoistych lub niespoistych, w których poziom wody gruntowej nie jest wysoki. Wykonuje się je łatwiej i szybciej od monolitycznych. Murowane fundamenty z bloczków betonowych są tańsze od innych. Między innymi to przesądza o skali ich popularności.

Zobacz także:  Strop monolityczny czy gęstożebrowy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fundamenty są najważniejszą częścią konstrukcyjną budynku. Chociaż są najmniej widoczne, to od nich właśnie zależy trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji.
Fundamenty są najważniejszą częścią konstrukcyjną budynku. Chociaż są najmniej widoczne, to od nich właśnie zależy trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama