reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > EPS co to takiego?

EPS co to takiego?

EPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Materiały z niego wytwarzane należą do grupy sztywnych tworzyw sztucznych z polistyrenu. Płyty EPS potocznie nazywane są styropianem i najczęściej używane są w technologiach BSO (metoda lekka-mokra).

Jest to porowate tworzywo sztuczne otrzymane w wyniku spienienia granulek polistyrenu przez podgrzanie ich parą wodną. Wstępnie spienione granulki ,są sklejane i formowane w większe elementy, z których cięte są płyty o konkretnych wymiarach i kształtach. Struktura tego materiału składa się z zamkniętych owalnych komórek wypełnionych pianką polistyrenową. Pomiędzy granulkami występują niewielkie pustki powietrzne, co wpływa na zwiększoną nasiąkliwość w przypadku zawilgocenia.

Na rynku możemy spotkać płyty wykonane ze spienionego polistyrenu o minimalnej wytrzymałości na ściskanie 50–250 kPa.

Płyty z ekspandowanej pianki polistyrenowej EPS mają współczynnik przewodzenia ciepła λ=0,034–0,040 (W/(mK)).

Izolacyjność akustyczna płyt EPS jest słaba. Wyjątek stanowią elastyczne płyty styropianowe stosowane do izolacji akustycznej podłóg.

EPS jest materiałem samogasnącym. W płomieniu topi się i zwęgla. Nie podtrzymuje ognia, a po odjęciu jego źródła gaśnie.

Płyty EPS są materiałami nieodpornymi na działanie wielu rozpuszczalników organicznych (np. aceton), olejów, smarów.

Płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego opisywane są symbolem EPS i członem dwu liczbowym określającym minimalną wytrzymałość na ściskanie i maksymalną wartość współczynnika przewodzenia ciepła.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

EPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Płyty EPS potocznie nazywane są styropianem.
EPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Płyty EPS potocznie nazywane są styropianem.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama