| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy wiesz jak układać parkiet mozaikowy?

Czy wiesz jak układać parkiet mozaikowy?

Parkiet mozaikowy układa się z małych listewek naklejonych na papier. Jak to zrobić właściwie, żeby nie było żadnych niedociągnięć?

Na kilka dni przed rozpoczęciem pracy rozpakuj płyty i pozostaw je w pomieszczeniu, w którym maja być przyklejane. Zmniejszy to pęcznienie bądź kurczenie się drewna po ułożeniu.

Rozpocznij układanie od ściany najbardziej oddalonej od drzwi. W odległości 1 m od niej rozłóż papierem do góry pierwszy rząd płyt. Zwilż lekko papier.

Ząbkowana pacą rozprowadź wzdłuż ściany warstwę kleju zalecanego przez producenta płyt.

Ułóż płyty na kleju i sprawdź, czy ich krawędzie stanowią linie prostą. Pomiędzy ściana a płytami zostaw 1-milimetrową szczelinę. Dociśnij każdą płytę, by dokładnie przylegała do podłoża.

Zwilż jeszcze raz papier, lecz teraz nieco bardziej, odczekaj chwilę i zdejmij papier, chwytając róg. Jeśli któreś listewki będą wadliwe, wymień je od razu. Jeśli klej wycieka, usuń go czystą wilgotną szmatką.

Podobnie układaj inne rzędy płyt. Przyklej wszystkie płyty, odczekaj dobę, a następnego dnia przyklej we wnękach i narożnikach płyty wymagające ciecia. Płyty najlepiej ciąć na stykach listewek - wystarczy, że przetniesz papier, do którego są przyklejone. Jeśli musisz przeciąć płyty w poprzek listewek, użyj do tego piły ręcznej z drobnymi ząbkami.

Jeżeli ściany nie są do siebie prostopadłe i równoległe, rozpocznij układanie od środka pomieszczenia po wyznaczeniu dwóch prostopadłych linii prowadzących.

Na koniec, gdy klej wyschnie, przybij listwy podłogowe, przeszlifuj powierzchnie mozaiki i polakieruj.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »