| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy wiesz jak ułożyć siding?

Czy wiesz jak ułożyć siding?

Po ociepleniu budynku trzeb zrobić nową elewację. Najlepiej użyć do tego oblicówki winylowej zwanej sidingiem. Możesz wybrać panele lub listwy. Krok po kroku wyjaśniam jak kłaść poszczególne elementy sidingu.

Jeśli ocieplasz cały budynek potrzebne ci będą takie elementy: panele, podbitka, listwa startowa, narożnik wewnętrzny, narożnik zewnętrzny, listwa przyokienna, łącznik, listwa okapowa, listwa końcowa

Między sidingiem, a wiatroizolacją (była o tym mowa w poradzie jak ocieplać dom wełna mineralną) powinna zostać niewielka szczelina wentylacyjna. Dlatego należy na zamontowane łaty stelażu montujemy dodatkowe 2,5- centymetrowe łaty stelażu pod siding.

Zacznijmy od dołu budynku. Należy tu zamocować panele. Panele zahacz o siebie. Ich górna cześć, w której znajdują się podłużne otwory, przybij do rusztu gwoździami nierdzewnymi typu papiak, jednak przybijaj ich do końca – zostaw 1 mm luzu. Jeśli mocujesz siding do rusztu z PCV należy użyć blachowkrętów lub wkrętów do tworzywa z podkładkami.

Trzeba wyznaczyć teraz linie początkową. W tym celu w narożnik w dolnej części ściany wbij gwóźdź, przywiąż do niego sznurek traserski, przeciągnij na drugi koniec ściany, sprawdź jego położenie poziomicą wężową i ewentualnie skoryguj a na koniec. Na koniec przywiąż go do gwoździa wbitego w drugim narożniku. Uderz w sznurek młotkiem, a na murze odciśnie się linia.

Montowanie paneli rozpoczyna się przybiciem listwy startowej wzdłuż wytyczonej linii. Weź listwę i przymocuj ją najpierw na środku potem resztę. Między listwami zrób 1-milimetrowy odstęp. Następnie zamontuj narożniki. Z tym na ogólnie ma większego problemu, lecz trzeba pilnować pion.

Następnie trzeba obudować ościeżyny drzwi i okien. Potrzebne do tego są listwy przyokienne. Montaż zacznij od profili pionowych, a skończ na poziomych.

Teraz zamocuj panele. Zacznij od listwy startowej u dołu. Mocuje się je od środka ku brzegom. Panel przymocuj do wszystkich łat, które się pod nim znajdują. Na ścianie panele łączy się w sposób kaskadowy. Można także rozmieścić je tak, aby ich połączeniu utworzyły na całej ścianie jedna pionową linie. Miejsce zamaskuj profilem H. Panele możesz montować pionowo, jednak należy wtedy pamiętać, że łaty rusztu muszą być wtedy zamontowane poziomo!

Montaż paneli przy dachu. Montuje się panele do listwy końcowej. Na ścianie szczytowej panele montuje się po przycięciu Za pomocą kawałka panelu łatwo można wyznaczyć linię przycięcia paneli przy skosach dachu. Podbitki zamontuj pod spadem dachu.

Na koniec umyj siding szmatka zwilżoną woda z płynem do naczyń lub płynem do okien. W zasadzie panele nie wymagają większej pielęgnacji. Na koniec możesz przetrzeć je szmatką z płynem antystatycznym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »