| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy wiesz jak układać płytki ścienne?

Czy wiesz jak układać płytki ścienne?

Płytki ścienne kładzie się najczęściej w kuchni i łazience. Poza walorem ozdobnym, są bardzo funkcjonalne, ponieważ są odporne na wilgoć i łatwo można je oczyścić z zabrudzeń. Jeśli robisz remont tanim kosztem, możesz zrezygnować z ekipy remontowej i samemu położyć kafelki na ścianie. Nie jest to aż tak trudne jak się wydaje, trzeba jedynie wykazać się odrobiną zręczności i cierpliwości.

Ze ściany, którą zamierzasz wyłożyć płytkami, usuń tapetę, farbę, napraw wszelkie uszkodzenia tynku, i zagruntuj je specjalną emulsją.

Upewnij się , że nie linia od jakiej zaczynasz jest pozioma. Nie sugeruj się raczej poziomem podłogi czy listwy podłogowej, bo bardzo często są krzywe. W tym celu przymocuj do ściany poziomą łatę oddaloną od najniższego punktu podłogi o wysokość płytki (sprawdź jej położenie poziomicą).

Oznacz na łacie odcinki odpowiadające szerokości płytki wraz ze spoinami. Rzadko się zdarza, aby płytek nie trzeba było minimalnie przycinać, aby się zmieściły na ścianie. Na ogół płytki trzeba przycinać na obu końcach ściany. Postaraj się rozmieścić je tak, aby nie trzeba było przycinać wąskich pasków płytek.

Zamocuj pionową łatę. Przyłóż płytkę do skrzyżowania łat, aby sprawdzić czy linie są prostopadłe.

Zastanów się od którego końca ściany zaczniesz układanie kafelek. Przybij w tym miejscu pionową łatę, wyznaczając dokładnie jej położenie za pomoc pionu lub poziomicy. Sprawdź czy obie łaty są do siebie prostopadłe. Po przyklejeniu płytek odczekaj dobę i oderwij łatę. Teraz możesz doklejać płytki zgodnie z linią wyznaczona przez pierwszą płytkę, sprawdzając często pion i poziom.

Przygotuj klej. Pamiętaj, że im większe płytki, tym bardziej elastyczny powinien być klej.

Nanieś klej równomierną warstwą za pomocą ząbkowanej szpachli albo pacy. Za jednym razem pokrywaj klejem taka powierzchnię ściany, jaką jesteś w stanie wyłożyć w ciągu 15-20 min.

Układaj płytki poziomymi rzędami dociskając każda z nich do podłoża.

Aby uzyskać spoiny jednakowej szerokości, użyj zapałek lub specjalnych plastikowych krzyżyków dystansowych. Sprawdzaj co kilka kafelek pion i poziom. Ścieraj wilgotna ściereczką nadmiar kleju.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »